«Մինչ Ադրբեջանը զինվում է, ՀՀ իշխանությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ երկխոսություն կառուցելու գաղափարներով են տարված». Տ. Աբրահամյան
Շաբաթ, 09 հոկտեմբերի, 2021 թ., 11:06
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Վերջին օրերին դեպի Ադրբեջանի տարբեր երկրներից իրականացվող ռազմական մատակարարումներն ինտենսիվ բնույթ են կրում, ինչը պայմանավորված է 2020 թվականի հետպատերազմական իրավիճակով։
Հարցն այն է, որ անկախ պատերազմի արդյունքներից, Ադրբեջանը մեծաքանակ զինամթերք է ծախսել, մեծ թվով տեխնիկա, տեխնիկական միջոցներ ոչնչացվել են, իսկ վերականգնման գործընթացն այսքան արագ չէր կարող ավարտվել։
Ադրբեջանը դեռ նախորդ դեկտեմբեր ամսից ռազմա-տեխնիկական համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ էր ձեռք բերում մի շարք երկրների հետ՝ իր զինանոցը համալրելու/լրացնելու համար։
Այս փուլում այս շտապողականությունը կապված է Իրանի հետ հարաբերությունների կտրուկ սրման հետ, սակայն Ադրբեջանի, այսպես կոչված, վերառազմականացումն ուղիղ սպառնալիք է նաև Հայաստանի համար։
Մինչ Ադրբեջանն ինտենսիվ զինվում է, Հայաստանի իշխանությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ երկխոսություն կառուցելու կեղծ գաղափարներով են տարված։
Սրանց թվում է, թե պատերազմն ավարտվել է, իսկ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պահանջներն էլ ամբողջությամբ բավարարվել։ Իսկ իրականում Հայաստանի նկատմամբ ճնշումներն ու ազդեցության լծակներն ընդլայնվում են, ինչն էլ մեզ համար խնդիրների հերթական խմբաքանակն է բերելու»:

Тигран Абрамян: Пока Азербайджан вооружается, власти Армении одержимы идеями выстраивания диалога с Турцией и Азербайджаном
Суббота, 09 Октября, 2021 года, 11:06
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В последние дни военные поставки из различных стран в Азербайджан носят интенсивный характер, что связано ситуацией, сложившейся после войны 2020 года.
Вопрос в том, что независимо от результатов войны Азербайджан израсходовал большое количество боеприпасов, техники, было уничтожено множество технических средств, а процесс восстановления не мог завершиться так быстро.
С декабря прошлого года Азербайджан заключает новые соглашения о военно-техническом сотрудничестве с рядом стран с целью пополнения/дополнения своего арсенала.
На данном этапе эта спешка связана с резким обострением отношений с Ираном, однако так называемая демилитаризация Азербайджана также является прямой угрозой для Армении.
Пока Азербайджан интенсивно вооружается, власти Армении одержимы ложными идеями выстраивания диалога с Турцией и Азербайджаном.
Им кажется, что война окончена, а требования Азербайджана и Турции полностью удовлетворены. А в действительности давление и рычаги влияния на Армению расширяются, что сулит нам очередную партию проблем».