Ի՞նչ ծրագրեր ունի «Հայաստան» դաշինքը․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ «Հայաստան» դաշինքը սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում նախատեսել է թեմատիկ երեք ֆորում անցկացնել։
Մեր տեղեկություններով, առաջին ֆորումը նվիրված է լինելու «Պատերազմի պատճառներին», երկրորդը՝ «Արտաքին մեկուսացում, աշխարհաքաղաքական նոր միջավայր, մարտահրավերներ, միջազգային կառույցներ», իսկ երրորդը՝ «Քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտություն, հետպատերազմյան ապաքինում․ սոցիալական, անվտանգային, հոգեբարոյական խնդիրներ» թեմաներին, որոնց հրավիրվելու են տարբեր փորձագետներ: Նախատեսվում է ուղիղ հեռարձակում կազմակերպել քննարկումներից: Իսկ ԱԺ-ում մտադիր են կազմակերպել «Տեղահանվածների խնդիրները» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում:
Թե այս միջոցառումները կոնկրետ որ օրերին կկայանան, դաշինքից չասացին: Ըստ ամենայնի՝ մտահոգություն ունեն, որ իշխանությունները կխափանեն իրենց միջոցառումները։ Իսկ նոյեմբերի 11-ին «Հայաստան» դաշինքը նախատեսել է հանրահավաք կամ «այլ մասշտաբային» միջոցառում իրականացնել։ Այս ծրագրերը նախնական են, և հնարավոր է, որ դեռ փոփոխություններ կրեն»:

«Грапарак»: Какие планы у блока «Айастан»
Газета «Грапарак» пишет: «По случаю годовщины войны блок «Айастан» планирует провести три тематических форума в период с 27 сентября по 9 ноября.
По нашим сведениям, первый форум будет посвящен «Причинам войны», второй - «Внешняя изоляция, новая геополитическая обстановка, вызовы, международные структуры», а третий - «Потребность в следственной комиссии, послевоенное восстановление: вопросы безопасности, социальные и психологические вопросы», на которые будут приглашены разные эксперты.
Планируется организовать прямую трансляцию дискуссий. А в Национальном Собрании собираются организовать круглый стол на тему «Проблемы переселенцев».
В блоке не уточняют, в какие дни состоятся эти форумы. Судя по всему, они обеспокоены тем, что власти сорвут их мероприятия. А 11 ноября блок «Айастан» планирует провести митинг или «другое масштабное» мероприятие. Эти программы предварительные, они еще могут измениться».