Ոստիկանության 25 աշխատող զբաղված են Նիկոլ Փաշինյանին վերաբերող վիրավորական քոմմենթները կարդալով
Վերջին օրերին քննարկման առարկա է դարձել վիրավորանքը քրեականացնող որոշումը, որի շրջանակներում հարուցվել է քրեական 2 գործ։ Այս հարցին անդրադարձել է նաև հեղինակավոր «Ֆրիդոմ Հաուսը» և պահանջել ՀՀ կառավարությունից անհապաղ չեղարկել դրա կիրառումը, քանի որ դա հակաժողովրդավարական է, սահմանափակում է խոսքի ազատությունը և նահանջ է ժողովրդավարական արժեքներից։
Այս քննարկումներին զուգահեռ տեղեկություններ են տարածվում այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանությունն ամեն օր ընդլայնում է այդ օրենքի կիրառման գործիքակազմն ու անձնակազմը։ Ասում են, որ միայն Նիկոլ Փաշինյանին վերաբերող մեկնաբանությունները կարդալու և հայհոյանքներ գտնելու համար ոստիկանապետն առանձնացրել է 25 աշխատակցի։ Համաձայն շրջանառվող լուրերի՝ այս աշխատակիցները ոստիկանության ծառայողներն են, հիմնականում իգական սեռի, որոնք տեղակայված են Ոստիկանության կենտրոնական վարչությունում և աշխատանքային ողջ օրվա ընթացքում կարդում են Նիկոլ Փաշինյանին վերաբերող նյութերի տակ գրվող մեկնաբանությունները։ Ասում են նաև, որ առաջիկա ամիսներին այս աշխատակիցների թիվն ավելանալու է, որոնք պետք է ուսումնասիրեն նաև ԱԺ նախագահի և իշխանության այլ ներկայացուցիչներին վերաբերող մեկնաբանությունները։

25 сотрудников полиции заняты чтением оскорбительных комментариев в адрес Никола Пашиняна
В последние дни предметом обсуждения стало принятие закона о криминализации клеветы и оскорбления, в рамках которого уже возбуждено 2 уголовных дела. К этому вопросу обратилась и авторитетная международная организация «Freedom House», которая потребовала от правительства Армении немедленно прекратить использование этого закона, поскольку он является антидемократическим, ограничивает свободу слова, отступает от демократических ценностей.
Параллельно с этими обсуждениями распространяется информация о том, что Полиция РА ежедневно расширяет инструменты и штат сотрудников для реализации этого закона.
По слухам, начальник полиции выделил 25 сотрудников, которые будут читать и находить оскорбления в комментариях касательно Никола Пашиняна. Согласно циркулируемым сведениям, это сотрудники полиции, в основном женщины, которые работают в центральном отделе полиции и в течение рабочего дня читают комментарии, написанные под публикациями о Николе Пашиняне. Также, по слухам, в ближайшие месяцы число этих сотрудников увеличится – они должны будут изучить комментарии касательно спикера НС и других представителей власти.