ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների հետաքննության և հայ ռազմագերիների ազատ արձակման օգտին
2273
Ուրբաթ, 24 սեպտեմբերի, 2021 թ., 13:30
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը կարևոր դիրքորոշում է ընդունել՝ 2020 թվականին, Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ իրականացված հարձակման դեմ: Ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել են Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի հինգ լրացումները, որոնցով Բաքվից պահանջվում է՝ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, ինչպես նաև կոչ է արվում հետաքննել Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական հանցագործությունները, Միացյալ Նահանգների կողմից օգնություն ցուցաբերել Արցախին, իսկ Թուրքիայի «Գորշ գայլեր» խմբավորումը ճանաչել որպես օտարերկրյա ահաբեկչական կազմակերպություն: Այս մասին ասվում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի պաշտոնական էջում հրապարակված փաստաթղթում:

Палата представителей США проголосовала за расследование военных преступлений Азербайджана и освобождение армянских военнопленных
2275
Пятница, 24 Сентября, 2021 года, 13:30
Палата представителей США выразила важную позицию в отношении развязанной Азербайджаном и Турцией в 2020 году против Арцаха и Армении агрессии. Подавляющим большинством голосов были приняты представленные Американским комитетом «Ай дата» (ANCA) пять поправок, которые требуют освободить армянских пленных, расследовать военные преступления Азербайджана, поддержать помощь США Арцаху и признать турецкую организацию «Серые волки» террористической. Об этом говорится в документе, опубликованном на официальном сайте ANCA.