«Նախատեսվում է ՀՀ ևս 441 համայնքներ միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնքներ»․ Վահե Ղալումյան
Այսօր՝ «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ-ական պատգամավոր Վահե Ղալումյանը նշեց, որ օրենքի նախագծով նախատեսվում է ՀՀ ևս 441 համայնքներ միավորել և դարձնել 37 խոշորացված համայնքներ։
Ղալումյանը նկատեց, որ համայնքների խոշորացման և միջհամայնքային միավորներ ստեղծելու հայեցակարգն ընդունվել է 2011-ին, ինչից հետո 2016-ին Կառավարության նախաձեռնությամբ սկսվել է օրենքի կիրառումը, և առաջին փուլում ՀՀ 486 համայնքներ միավորվել են՝ դառնալով 54 խոշորացված համայնքներ:

Ваге Галумян: Планируется 441 общину объединить в 37 кластеров
Председатель Постоянной комиссии по территориальному управлению, местному самоуправлению, сельскому хозяйству и окружающей среде, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Ваге Галумян в парламенте в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном делении» и в смежные законы отметил, что пакетом планируется объединить 441 общину в 37 кластеров.
Галумян отметил, что концепция укрупнения общин и формирования межобщинных объединений была принята в 2011 году, а реализация нового закона началась в 2016 году по инициативе властей. По его словам, на первом этапе было объединено 486 общин, в результате чего возникли 54 укрупненные общины.