Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող կանոնը խախտելու դեպքում ի՞նչ տուգանքներ են նախատեսված
«Ստուգայցերը պատահական են, որևէ մեկը տեղյակ չի, թե որ գործատուի մոտ պետք է լինի ստուգայցը: Բոլոր պահանջները ստուգվում են, որոնք ներառված են 17-Ն հրամանում, և որևէ պահանջի խախտման դեպքում գործատուն ենթարկվում է տուգանքի», - այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի Հիգիենիկ, սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային վերահսկողության վարչության պետ Աննա Հարությունյանը՝ անդրադառնալով քովիդի դեմ չպատվաստվելու դեպքում հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտնող կանոնը խախտելու համար նախատեսվող տուգանքներին:
Նրա խոսքով, ֆիզիկական անձանց դեպքում տուգանքը առաջին անգամ կլինի 10-20 000 դրամ, իրավաբանական անձանց դեպքում՝ 40-120 000 դրամ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ից քովիդի դեմ չպատվաստված քաղաքացիները 14 օրը մեկ պետք է գործատուին ներկայացնեն ՊՌՇ բացասական թեստ, հակառակ դեպքում գործատուն կենթարկվի տուգանքի:

Какие предусмотрены штрафы за нарушение правила, которое вступит в силу с 1 октября?
«Проверки будут носить случайный характер. Никто не знает, у какого работодателя должна пройти проверка. Будут проверяться все требования, которые включены в приказ 17-Н. В случае нарушения требований, на работодателя будет наложен штраф», - сказала сегодня на пресс-конференции начальник управления по гигиеническому, санитарно-гигиеническому и противоэпидемическому контролю Анна Арутюнян.
По ее словам, для физических лиц штраф составит от 10 до 20 тыс. драмов, для юридических лиц – от 40 до 120 тыс. драмов.
Напомним, что с 1 октября в Армении работники ряда сфер, не прошедшие вакцинацию, должны будут каждые 14 дней предоставлять работодателю отрицательный ПЦР-тест на коронавирус, в противном случае работодатель будет оштрафован.