«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ, և այն մնում է Մինսկի խմբի օրակարգում». Լին Թրեյսի
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ և այն մնում է Մինսկի խմբի օրակարգում: Այս մասին այսօր «Հայաստանում հակակոռուպցիոն քաղաքականության առաջնահերթությունները» թեմայով համաժողովից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին։
«Ուզում եմ ընդգծել և արդեն մի քանի անգամ ասել եմ՝ մենք չենք համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված է։ Մենք երկու երկրի միջև հարցերի համապարփակ լուծման անհրաժեշտություն ենք տեսնում, որի համար պետք է ընթանան բանակցություններ, և դա շատ կարևոր ճանապարհ է՝ լուծելու ծագող տարբեր լարվածությունները, որ հատկապես տեսնում ենք սահմանամերձ շրջաններում։ Ամերիկյան կողմի դիրքորոշումն այն է, որ Մինսկի խմբի օրակարգում մնում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը»,- դեսպանի խոսքերն է մեջբերում «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Թրեյսին նաև պատասխանել է Սյունիքի մարզում ադրբեջանցիների ներկայության մասին հարցին.
«Չափազանց կարևոր է այն, ինչ տեսնում ենք Գորիս-Կապան ճանապարհին։ Սա այն է, ինչի մասին մենք բազմիցս նշել ենք կրակի դադարեցման մասին համաձայնագրից հետո։ Այդ առումով մենք միշտ շեշտել ենք, որ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունից հետո համապարփակ լուծման անհրաժեշտություն կա, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է կարողանան հասնել երկարատև խաղաղության», – ասել է Թրեյսին։

Линн Трейси: Вопрос статуса Нагорного Карабаха не решен, он остается в повестке дня МГ ОБСЕ
Вопрос статуса Нагорного Карабаха не решен, он остается в повестке дня Минской группы ОБСЕ, сегодня заявила посол США в Армении Линн Трейси, вновь подтвердив позицию США.
«Хочу подчеркнуть, и я уже несколько раз говорила, что мы не считаем вопрос статуса Нагорного Карабаха решенным. Мы видим необходимость всеобъемлющего решения, для чего должны вестись переговоры, и это очень важный путь разрешения различных напряженных ситуаций, которые мы наблюдаем в особенности в приграничных районах. Вопрос статуса Нагорного Карабаха остается в повестке дня Минской группы, это позиция американской стороны», - сказала посол.
Трейси также ответила на вопрос о присутствии азербайджанцев в Сюникской области.
«То, что мы видим на дороге Горис-Капан, очень важно. Это то, о чем мы неоднократно говорили после ноябрьского соглашения о прекращении огня. В этой связи мы всегда подчеркивали, что после объявления о прекращении огня 9 ноября возникла необходимость в переговорах, чтобы Армения и Азербайджан достигли прочного мира», - сказала Трейси.