Իշխանությունները Վիտալի Բալասանյանին Արմեն Չարչյանի մոտ բանագնաց են ուղարկել․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանությունն ամեն ձևով ցանկանում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը «լուծարել»: Նպատակ է դրված, որ խմբակցության այն պատգամավորները, ովքեր այս պահին կալանքի տակ են գտնվում, հրաժարվեն իրենց պատգամավորական մանդատներից ու դուրս գան քաղաքականությունից:
Թերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ այժմ իշխությունը լծված է բժիշկ Արմեն Չարչյանին «չեզոքացնելու» ու նրան քաղաքականությունից հեռացնելու գործին: Նշենք, որ թեև նրա առողջական վիճակը ծայրահեղ վատ է, բայց նա պահվում է կալանքի տակ: Իշխանության մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ օրերս անգամ բանագնաց են ուղարկել հիվանդանոց՝ Չարչյանի մոտ, որ նրան համոզեն դուրս գալ քաղաքականությունից: Մեր աղբյուրները փոխանցում են, և դա տարօրինակ է, որ բանագնացը եղել է Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը:
Վերջինս Չարչյանին հորդորել է հրաժարվել պատգամավորական մանդատից ու զբաղվել բժշկությամբ, որի դիմաց իշխանությունը կմոռանա իր դեմ հարուցված քրեական գործը: Չարչյանը, սակայն, կտրականապես մերժել է:
Թերթը փորձել է այդ հարցի հետ կապված զրուցել Արմեն Չարչյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանի հետ՝ պարզելու համար՝ արդյոք Բալասանյանն այցելել է Չարչյանին:
«Ես նման տեղեկություններ չունեմ, պարոն Չարչյանի հետ ամեն օր եմ հանդիպում, բայց ինքը ինձ նման տեղեկություն չի փոխանցել: Ասեմ ավելին՝ պարոն Չարչյանին իմանալով՝ նա ինչ-որ բանի դիմաց ինչ-որ գործողությունների չէր գնա, բայց ես այլ տեղեկություններ չունեմ»,-եզրափակել է փաստաբանը»:

«Жоговурд»: Власти направили к Чарчяну «парламентера» Виталия Баласаняна
Газета «Жоговурд» пишет: «Действующие власти любым способом стремятся «распустить» оппозиционную фракцию «Айастан»․ Поставлена задача сделать так, чтобы депутаты от фракции, находящиеся в настоящее время под арестом, сложили свои парламентские мандаты и ушли из политики.
«По нашим источникам, в настоящее время власти сконцентрированы на «нейтрализации» доктора Армена Чарчяна и его вытеснении из политики. Источники, близкие к правящей команде, отмечают, что на днях власти направили к Чарчяну «парламентера», чтобы убедить его уйти из политики. Им был секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян.
Баласанян призвал Чарчяна отказаться от депутатского мандата и заниматься медициной, взамен власти забудут об уголовном деле против него. Однако Армен Чарчян наотрез отказался.
«У меня нет такой информации, я встречаюсь с господином Чарчяном каждый день, но он не передавал мне такую информацию. Более того, зная господина Чарчяна, он не стал бы предпринимать никаких действий взамен на что-либо. Другой информации у меня нет», - сказал адвокат Чарчяна Эрик Алексанян».