«Հայ զինծառայողին գերության ժամանակ հագցրել են կանացի հագուստ, նվաստացրել»․ ՄԻՊ
Այսօր՝ ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների իրավունքների կոպիտ խախտումներին, նրանց խոշտանգելուն ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելուն, գերեվարման պայմաններին, քաղաքացիական անձանց իրավական պաշտպանությանը վերաբերող արտահերթ զեկույցին նվիրված ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ եղել են դեպքեր, երբ Ադրբեջանում հայ գերիներին շղթայված են պահել։
«Հատուկ ձեռնաշղթաներով կապել են ջեռուցիչ մարտկոցներին, տաքացուցիչներին․․․ հատկապես դաժան են վերաբերվել այն զինծառայողների հետ, որոնք մասնակցել են 2016 թվականի կամ Արցախյան առաջին պատերազմին»,- նշեց պաշտպանը։
«Եղել է դեպք, երբ գերեվարված 20-ամյա զինծառայողին, որը վերադարձել է, հագցրել են կանացի հագուստ, ծաղրել են, նվաստացրել, հետո այդ ամենը ձայնագրել են, ստիպել ադրբեջանական իշխանությանը գովերգող ադրբեջաներեն բառեր ասել»,- ասաց Թաթոյանը։

Арман Татоян: Армянского пленного переодели в женскую одежду и издевались над ним
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сегодня во время пресс-конференции представили внеочередной доклад, содержащий многочисленные доказательства бесчеловечного отношения азербайджанских властей к пленным.
«Пленных приковывали наручниками к обогревателям. Особо жестокое отношение проявляли к участникам первой войны в Нагорном Карабахе или Апрельской войны 2016 года»,- сказал омбудсмен.
«Был случай, когда 20-летнего солдата (он вернулся из плена) переодели в женскую одежду, издевались над ним, унижали, записывали все на камеру, заставляли произносить азербайджанские слова, восхваляющие власти Азербайджана»,- сказал Татоян.