ԱՄՆ-ում հոթ-դոգ ուտելու ռեկորդ է սահմանվել
Հուլիսի 4-ին Նյու Յորքում ԱՄՆ-ի Անկախության օրվա առթիվ անցկացվել է հոթ-դոգ ուտելու հերթական միջազգային մրցույթը, հայտնել է ESPN հեռուստաալիքը:
1972 թվականից ի վեր ամերիկյան արագ սննդի ցանց Nathan's-ի կողմից կազմակերպած մրցույթում հաղթանակ է տարել ամերիկացի Ջոուի Չեսթնաթը՝ «Ծնոտ» մականունով։ Տղամարդը 10 րոպեում 76 հոթ-դոգ է կերել՝ այդպիսով գերազանցելով իր նախորդ ռեկորդը. 2020 թվականին Չեսթնաթը 75 հոթ-դոգ էր կերել։
Ընդհանուր առմամբ՝ սա ռեկորդակրի 14-րդ հաղթանակն է նման մրցույթում։
Նմանատիպ մրցույթ է անցկացվել նաև կանանց շրջանում։ Հաղթանակ է տարել Միշել Լեսքոն, ով 10 րոպեում 30 ու կես հատ հոթ-դոգ է կերել։ Ընդ որում, Միկի Սուդոյի ռեկորդը, որը սահմանվել է 2020 թվականին (48 ու կես հոթդոգ), պահպանվել է: Այս տարի Սուդոն չի մասնակցել մրցույթին՝ հղիության պատճառով։
Հաղթողները, բացի 10 հազար դոլարի չափով դրամական պարգևից, ստանացել են գոտիներ՝ տղամարդիկ՝ մանանեխի գույնի, կանայք՝ վարդագույն: 2-րդ տեղի համար վճարում են 5 հազար դոլար, 3-րդ տեղի համար՝ 2,5 հազար դոլար։

В США установлен новый рекорд по поеданию хот-догов
В Нью-Йорке в воскресенье, 4 июля, по случаю Дня независимости США состоялись очередные международные соревнования по поеданию хот-догов, сообщил телеканал ESPN.
Победу в состязаниях, которые с 1972 года организовывает американская сеть закусочных Nathan's, одержал американец Джоуи Честнат по прозвищу Челюсти. Мужчина съел 76 хот-догов за десять минут, побив таким образом свой предыдущий рекорд - в 2020 году Честнат съел 75 хот-догов.
В целом это уже 14-я победа рекордсмена в этих соревнованиях.
Аналогичные состязания прошли и среди женщин. Победила в них Мишель Леско, которая за десять минут съела 30 с половиной хот-догов. При этом рекорд Мики Судо, установленный в 2020 году (48 с половиной хотдогов), сохранился. В этом году Судо не участвовала в турнире из-за беременности.
Отметим, победители, помимо денежного вознаграждения в размере 10 тысяч долларов, получают также пояса: мужчины - горчичного цвета, женщины - розового. За второе место платят пять тысяч долларов, за третье - 2,5 тысячи.