Ձերբակալվածների վերադարձ, ականապատման քարտեզների փոխանակում և այլն. ԵՄ կոչը Ադրբեջանին ու Հայաստանին
![]() Հունիսի 2–ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի և ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը կարևորել է Հարավային Կովկասի կայունությունն ու զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Համապատասխան հաղորդագրություն է տարածել ԵՄ–ը։ Միշելը շեշտել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարությունն ամբողջությամբ կյանքի կոչելը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար, և ԵՄ-ն պատրաստ է սահմանազատման և սահմանագծման ոլորտում փորձագիտական գնահատականներ տրամադրել, ինչպես նաև աջակցել վստահության ամրապնդման հարցում։ Եվրոմիությունը նաև կոչ է անում երկու կողմերին հրատապ կերպով համագործակցել ձերբակալվածներին վերադարձնելու, ականապատ տարածքների մասին ինֆորմացիայի տրամադրման հարցում։ Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն կողմերին շուրջ 20 մլն եվրո է տրամադրում որպես մարդասիրական օգնություն, և շարունակելու է այս հարցում իր աջակցությունը։ Սակայն վերոհիշյալ հրատապ խնդիրների լուծումը միայն առաջին քայլն է խաղաղ կարգավորման ճանապարհին։ ԵՄ նախագահությունը կոչ է արել երկու կողմերին վերսկսել կառուցողական բանակցությունները։ Հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ ԵՄ-ն խորապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասի անվտանգությամբ, կայունությամբ և զարգացմամբ՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության անբաժանելի մաս: |

Глава Евросовета призвал лидеров Армении и Азербайджана к возобновлению переговоров
Глава Евросовета Шарль Мишель встретился в Брюсселе с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном, а также провел переговоры по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, призвав стороны к возобновлению переговоров по урегулированию в Нагорном Карабахе. Об этом говорится в заявлении Евросовета, распространенном в среду в Брюсселе по итогам этих переговоров.
"Он напомнил, что полное осуществление Азербайджаном и Арменией декларации о прекращении огня от 9 ноября 2020 года имеет важное значение для региональной безопасности и стабильности. ЕС готов предоставить экспертные знания в области делимитации и демаркации границ и поддержать укрепление доверия", - отмечается в нем.
Мишель призвал "обе стороны в срочном порядке сотрудничать в деле возвращения военнопленных и задержанных лиц и обеспечения полной транспарентности в отношении минных полей и других важных гуманитарных вопросов". "ЕС предоставляет почти €20 млн гуманитарной помощи и будет продолжать участвовать в этом, - говорится в документе. - Однако решение этих насущных проблем является лишь первым шагом на пути к устойчивому мирному урегулированию. Председатель призвал обе стороны возобновить переговоры в конструктивном духе".
В ходе переговоров Мишель также "подчеркнул важность для ЕС стабильности и процветания Южного Кавказа и углубления отношений с двумя странами-партнерами". "Евросоюз глубоко заинтересован в безопасности, стабильности и процветании региона Южного Кавказа как неотъемлемой части Восточного партнерства ЕС", - говорится в заявлении.