«Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունն ու ակտիվ լինել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցում». Մենենդեսի կոչը Բայդենի վարչակազմին
3665
Շաբաթ, 06 մարտի, 2021 թ., 12:25
ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը պահանջում է նախագահ Բայդենի վարչակազմից միանալ Կոնգրեսին և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաև աշխատել Ադրբեջանի կառավարության կողմից ապօրինի պահվող հայ գերիներին ազատելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
«Ես հույս ունեմ, որ նախագահը կպահպանի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր հանձնառությունը: ԱՄՆ-ի Սենատը միաձայն ընդունել է այն և ես հպարտ եմ, որ նախորդ տարի հովանավորել եմ այն: Ներկայացուցիչների պալատը նույնպես ընդունել է: Ժամանակն է, որ ԱՄՆ նախագահն անի այն, ինչ Կոնգրեսի մնացած հատվածը, որպես Ամերիկայի ժողովրդի ներկայացուցիչ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է սենատորը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Լինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, թե հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը, սենատոր Մենենդեսը սկզբունքային, ուժեղ, համառ պաշտպան է՝ արդյունավետ առաջ տանելով ինչպես ԱՄՆ-ի շահերը, այնպես էլ Ամերիկայի արժեքները»,- նշել է Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Անի Չաղլասյանը:

Боб Менендес призвал администрацию Байдена признать Геноцид армян и предпринять шаги по освобождению армянских пленных
3662
Суббота, 06 Марта, 2021 года, 12:25
Боб Менендес потребовал от администрации Джо Байдена присоединиться к Конгрессу в вопросе признания Геноцида армян, а также предпринять шаги по освобождению армянских пленных, незаконно удерживаемых Азербайджаном
Председатель сенатского комитета по международным отношениям Боб Менендес потребовал от администрации Джо Байдена присоединиться к Конгрессу в вопросе признания Геноцида армян, а также предпринять шаги по освобождению армянских пленных, незаконно удерживаемых Азербайджаном. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
«Я надеюсь, что президент сохранит свое обязательство признать Геноцид армян. Сенат США единогласно принял его. В прошлом году я был горд присоединиться к этому решению. Пора и президенту США сделать то же самое, что сделал Конгресс», - заявил Боб Менендес.
«Независимо от того, признает ли президент США Геноцид армян или потребует освобождения армянских военнопленных, сенатор Менендес является принципиальным, сильным и стойким нашим сторонником, эффективно продвигающим как наши интересы в США, так и наши американские ценности», - сказала член национального совета «Ай-Дата» Ани Чагласян.