Կրեմլում պատասխանել են ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու՝ ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ծրագրերին
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է ՌԴ-ի նկատմամբ լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանելու՝ ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ծրագրերի մասին Bloomberg-ի հրապարակումը:
«Մենք մանրամասն արձանագրում ենք նման հաղորդագրությունները։ Դեռևս դրանք ոչ այլ ինչ են, քան ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններ: Մենք հասկանում ենք, որ կա պատժամիջոցների 2-րդ մաս։ Դրանք բխում են Ռուսաստանի դեմ մերկապարանոց մեղադրանքից։ Այդ մասին հաստատող որևէ տվյալներ չկան։ Ռուսաստանն ամեն ինչ ոչնչացրել է, ծրագրերը փակվել են՝ քիմիական զենքի արգելման մասին կոնվենցիային համապատասխան»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նաև ընդգծել է, որ պատասխան պատժամիջոցների մասին խոսելն անտեղի է։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան քննարկում են Ռուսաստանի դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը՝ այդ երկրի կողմից քիմիական զենք օգտագործելու համար:

В Кремле ответили на планы США и Британии ввести новые санкции против России
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал публикацию Bloomberg о планах США и Британии ввести дополнительные санкции в отношении РФ.
«Мы тщательно фиксируем подобные сообщения. Они пока являются ничем иным, как сообщениями СМИ. Мы понимаем, что исходя из механизма Вашингтона, там вторая часть санкций. Они исходят из голословного обвинения России. Никаких реальных данных, говорящих об этом – нет. Россия все уничтожила, программы закрыли в соответствии с Конвенцией о запрещении химоружия», — сказал Песков.
Он также подчеркнул, что гипотетически говорить об ответных санкциях неуместно.
Ранее сообщалось, что США и Великобритания обсуждают возможность введения дополнительных санкций в отношении России за якобы использование ею химического оружия.