Սոմալիի բանտից հարյուրավոր իսլամիստներ են փախել
Սոմալիի հյուսիս-արևելքում գտնվող «Աշ Շաբաբ» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները գրավել են Բոսասո քաղաքի բանտը և ազատ արձակել հարյուրավոր բանտարկյալների: Այս մասին մարտի 5-ին հայտարարել է Սոմալիի Garowe պորտալը։
Փոխհրաձգության ընթացքում զոհվել է 8 մարդ։
Գրոհայիններին հաջողվել է հսկողության տակ վերցնել ամբողջ շենքը, նախքան անվտանգության նոր ուժերի ժամանելը:
Իր հերթին Dalsan ռադիոկայանը տեղեկացնում է, որ գրոհայիններն ազատ են արձակել բանտում գտնվող ավելի քան 400 բանտարկյալի: Նրանց մեծ մասն իսլամիստներ են, որոնք սպասել են իրենց դատավարությանը։ Բոսասո նավահանգստային քաղաքում գտնվող բանտն ամենամեծն է Սոմալիի Պունթլենդ նահանգում:

В Сомали из тюрьмы сбежали сотни исламистов
На северо-востоке Сомали боевики из исламистской террористической группировки "Аш-Шабаб" захватили тюрьму в городе Босасо и освободили сотни заключенных. Об этом сообщил сомалийский портал Garowe в пятницу, 5 марта.В ходе перестрелки погибли восемь человек. Боевикам удалось взять под контроль все здание, прежде чем к охранникам прибыло подкрепление и они отбили тюрьму.
В свою очередь радиостанция Dalsan информирует, что боевики освободили более 400 находившихся в тюрьме заключенных. Большинство из них – исламисты, ожидавшие суда. Тюрьма в портовом городе Босасо является крупнейшей в сомалийском штате Пунтленд.