Facebook-ը վերացնում է քաղաքական գովազդի արգելքը
Facebook ընկերությունը հայտարարել է, որ վերացնում է քաղաքական գովազդի ցուցադրման արգելքը, որը սահմանվել էր 2020 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ-ում կայացած ընտրություններից հետո:
«Մարտի 4-ին մենք վերականգնում ենք Միացյալ Նահանգներում քաղաքականության, ընտրությունների և հասարակական նշանակության հարցերի հետ կապված գովազդի ցուցադրումը։ Մենք այս ժամանակավոր արգելքը սահմանել էինք 2020 թվականի նոյեմբերի ընտրություններից հետո, որպեսզի խուսափենք խառնաշփոթից և չարաշահումներից»,-հաղորդվում է ընկերության կայքում:
«Առաջիկա ամիսներին մենք ավելի մանրամասն կուսումնասիրենք այդ գովազդների ազդեցությունը մեր ծառայությունների վրա՝ հասկանալու, թե ինչ փոփոխություններ կարող ենք կատարել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ամերիկյան Google ընկերությունը նույնպես վերացնում է քաղաքական գովազդի արգելքը, որը սահմանվել էր հունվարին՝ Վաշինգթոնում տեղի ունեցած անկարգություններից հետո և ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալության նախաշեմին:

Facebook снимает запрет на политическую рекламу
Компания Facebook заявила, что снимет запрет на показ политической рекламы, который был введен после выборов в США в ноябре 2020 года.
"Вы восстанавливаем показ рекламы, связанной с политикой, выборами и вопросами общественной значимости в Соединенных Штатах в четверг, 4 марта. Мы ввели этот временный запрет после выборов в ноябре 2020 года, чтобы избежать путаницы и злоупотреблений после дня выборов", - сообщается на сайте компании.
Как отмечает компания, в ходе этого избирательного цикла она узнала больше о рекламе, связанной с политикой и выборами. "Как итог, в грядущие месяцы мы собираемся более подробно изучить принцип работы такой рекламы на наших сервисах и понять, какие можно внести изменения", - говорится в сообщении.Ранее стало известно, что американская компания Google также снимает запрет на политическую рекламу, который был введен после произошедших в январе беспорядков в Вашингтоне и в преддверии инаугурации президента США Джо Байдена.