Իտալիայում կորոնավիրուսի նոր շտամ են հայտնաբերել
Իտալիայի հյուսիսում գտնվող Բրեշիա քաղաքում, մասնագետները կորոնավիրուսի նոր՝ «նիգերիական» շտամ են հայտնաբերել, որի նկատմամբ գոյություն ունեցող բոլոր պատվաստանյութերը կարող են անարդյունավետ լինել:
Այս մասին հայտնել է վիրուսաբանների իտալական միության նախագահ, մանրէաբանական լաբորատորիայի տնօրեն Արնալդո Կարուզոն։
«Իտալիայում առաջին անգամ առանձնացրել ենք մուտացիաներով շտամ, ինչը մտահոգություն է առաջացնում, քանի որ այսօր հասանելի՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերը կարող են անարդյունավետ լինել այդ շտամի նկատմամբ»,-նրա խոսքը մեջբերել է ANSA գործակալությունը:
Ավելի վաղ՝ անցյալ տարվա վերջին Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման Աֆրիկյան կենտրոնը (CDC) հայտնել էր, որ Նիգերիայի Օսուն նահանգում 2 հիվանդների փորձանմուշների ուսումնասիրության ժամանակ հայտնաբերվել է Sars-Cov-2 վիրուսի տեղական տեսակ:

В Италии обнаружили новый штамм коронавируса
В итальянском городе Брешия, расположенном в провинции Ломбардия на севере страны, специалисты обнаружили новый «нигерийский» штамм коронавируса, который может быть устойчивым ко всем существующим на сегодняшний день вакцинам.
Об этом рассказал президент Итальянского общества вирусологов, директор микробиологической лаборатории Арнальдо Карузо.
«Впервые в Италии мы выделили штамм, отмеченный мутациями, которые вызывают озабоченность, поскольку они могут быть устойчивыми к доступным сегодня вакцинам против COVID-19», -приводит его слова агентство ANSA.
Ранее в конце прошлого года Африканский центр по контролю и профилактике заболеваний (CDC) сообщил, что при изучении проб двух пациентов в нигерийском штате Осун была выявлена местная разновидность вируса Sars-Cov-2.