Նիգերիայի իշխանությունները հաստատել են առևանգված աշակերտուհիների ազատ արձակման լուրը
Նիգերիայի հյուսիսում, փետրվարի 26-ին առևանգված հարյուրավոր աշակերտուհիներ ազատ են արձակվել և գտնվում են Զամֆարա նահանգի կառավարության շենքում: Այս մասին երեքշաբթի հայտնել Է Agence France-Presse-ը՝ վկայակոչելով նահանգի նահանգապետ Ամին Բելո Մասարիին։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ աղջիկներն ազատ են արձակվել»,- ասել է նահանգապետը։ Նրանք քիչ առաջ Կառավարության տուն են ժամանել ողջ և առողջ»։ Ազատ արձակված աշակերտների ճշգրիտ թիվը նա չի նշել։
Փետրվարի 28-ին նիգերիական Vanguard թերթը հաղորդել էր, որ 317 աշակերտուհիների խումբն ազատ է արձակվել և կտեղափոխվի Զամֆարա նահանգի վարչական կենտրոն՝ Գուսաու քաղաք: Սակայն իշխանություններն այդ ժամանակ չէին հաստատել տեղեկությունը։
Դպրոցականներին փետրվարի 26-ին առևանգել էին Ջանգեբե քաղաքում աղջիկների պետական միջնակարգ գիշերօթիկ դպրոցից: Հանցագործները եղել էին անվտանգության պետական ծառայության աշխատակիցների համազգեստով։ Նրանք դպրոցականներին ստիպել էին դուրս գալ փողոց, նրանց տեղավորել էին ավտոբուսներում և տարել անհայտ ուղղությամբ։

Власти в Нигерии подтвердили информацию об освобождении школьниц, похищенных бандитами
Сотни школьниц, похищенных 26 февраля на севере Нигерии, освобождены и находятся в здании правительства штата Замфара. Об этом сообщило во вторник Agence France-Presse (AFP) со ссылкой на губернатора штата Амину Белло Масари.
"Я рад сообщить, что девочки были освобождены, - заявил губернатор. - Они только что прибыли в дом правительства в добром здравии". Точное количество освобожденных учениц он не назвал.
28 февраля нигерийская газета Vanguard сообщила, что группа из 317 школьниц освобождена и будет доставлена в административный центр штата Замфара город Гусау. Однако власти тогда не подтвердили данную информацию.
Школьницы были похищены в минувшую пятницу из государственной средней школы-интерната для девочек в городе Джангебе. Бандиты прибыли к зданию школы около часа ночи на автобусах, внедорожниках и мотоциклах.
Нападавшие были одеты в форму сотрудников государственной службы безопасности. Они заставили школьниц выйти на улицу, поместили их в автобусы и увезли в неизвестном направлении. Федеральное правительство направило в регион специальное подразделение полиции, которое участвовало в поисках учениц. Одновременно власти штата проводили переговоры с местными общинами на предмет освобождения учениц.