Ճապոնիայի վարչապետը ներողություն է խնդրել պաշտոնյաների հետ իր որդու շփումների շուրջ սկանդալի համար
Ճապոնիայի վարչապետ Յոսիհիդե Սուգան երկուշաբթի օրը խոստովանել է, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ իր ավագ որդու շփումների շուրջ սկանդալը լրջորեն խաթարում է կառավարության ղեկավարի նկատմամբ հասարակական վստահությունը: Նա այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի ստորին պալատի բյուջետային հարցերի հանձնաժողովում քննարկումների ժամանակ՝ ի պատասխան ընդդիմության պատգամավորների հարցերին:
«Ստեղծված իրավիճակը լրջորեն խաթարում է իմ նկատմամբ ժողովրդի վստահությունը։ Ես խորապես զղջում և ներողություն եմ խնդրում»,- ասել է վարչապետը։
Ավելի վաղ Kyodo-ն հայտնել էր, որ կառավարության ղեկավարի որդու վճարած ընթրիքներին մասնակցել են վարչական գործերի և կապի նախարարության առնվազն 11 պաշտոնյա: Յոսիհիդե Սուգան ավելի վաղ արդեն հրապարակային ներողություն էր խնդրել այդ սկանդալի համար: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ որդու հետ երբեք չի քննարկել նրա աշխատանքը։

Японский премьер извинился за скандал вокруг контактов его сына с чиновниками
Премьер-министр Японии Ёсихидэ Суга признал в понедельник, что скандал вокруг контактов его старшего сына с высокопоставленными чиновниками серьезно подрывает общественное доверие к главе правительства. Он заявил об этом в ходе дебатов в бюджетной комиссии нижней палаты парламента в ответ на вопросы депутатов от оппозиции.
"Сложившаяся ситуация, - сказал премьер, - серьезно подрывает доверие народа ко мне. Я глубоко раскаиваюсь и приношу извинения".
Ранее Kyodo сообщило, что в оплаченных сыном главы правительства ужинах принимали участие по меньшей мере 11 чиновников министерства по административным делам и коммуникациям. Ёсихидэ Суга ранее уже приносил публичные извинения в связи с этим скандалом. При этом он подчеркнул, что никогда не обсуждал с сыном его работу.