Իրանում գործարկվելու է #COVID_19-ի դեմ ռուսական պատվաստանյութի զանգվածային արտադրությունը
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Վաեզին հայտարարել է երկրում նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութի զանգվածային արտադրություն սկսելու՝ իշխանությունների մտադրության մասին: Այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը։
Նա նշել է, որ այդ նախագիծը կիրականացվի ռուս գործընկերների հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա:
Նրա խոսքով՝ Իրանը մտադիր է բնակչության պատվաստման համար մի քանի պատվաստանյութ օգտագործել, այդ թվում՝ ռուսական: Բացի այդ, երկրում կգործարկվի չինական և հնդկական դեղամիջոցների, ինչպես նաև սեփական պատվաստանյութի արտադրությունը:
«Իրանի կառավարությունը նախապատվություն չի տալիս դրանցից որևէ մեկին, կարևորն այն է, որ պատվաստման արշավը փրկի իրանցիների կյանքը»,- ընդգծել է Վաեզին:

В Иране запустят массовое производство российской вакцины от #COVID_19
Глава администрации президента Ирана Хасан Роухани Махмуд Ваези заявил о намерении властей запустить массовое производство российской вакцины от коронавируса нового типа в стране. Об этом сообщает агентство IRNA.
Он отметил, что данный проект будет проводиться на основании достигнутых ранее с российскими партнерами договоренностей.
По его словам, Иран намерен использовать для вакцинации населения набор из нескольких прививок, в том числе российской. Кроме того, на территории страны будет запущено производство китайского и индийского препаратов, а также собственная вакцина.
«Иранское правительство не отдает предпочтение какой-либо из них, главное, чтобы прививочная кампания спасла жизни иранцев», — подчеркнул Ваези.