ԱՄՆ-ն հետ է կանչել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերականգնման պահանջը
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Ռիչարդ Միլսը տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամներին, որ Միացյալ Նահանգները հետ է կանչել իրենց՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմի վերականգնման պահանջը, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը։
«ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Միլսն այսօր նամակ է ներկայացրել ՄԱԿ-ում Միացյալ Թագավորության (նախագահում Է ԱԽ-ում) մշտական ներկայացուցչին, որում փոխվել է Իրանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի պատժամիջոցների վերականգնման հարցի շուրջ նախորդ վարչակազմի դիրքորոշումը»,- հայտարարել է նա:
Դիվանագետի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն այդպիսով հաստատում է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձևն ուժի մեջ է մնում: Նա նշել է, որ նամակն ուղարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներին և «ուժի մեջ է մտել»:
2020 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ի նախկին վարչակազմի պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն փորձել է ԱԽ-ում նախաձեռնել հակաիրանական պատժամիջոցների վերականգնման ընթացակարգը, որոնք չեղարկվել են ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 2231 բանաձևով՝ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրից հետո:

США отозвали требование о восстановлении санкций в отношении Ирана
Исполняющий обязанности постпреда США при ООН Ричард Миллс уведомил членов Совбеза ООН, что Соединенные Штаты отзывают требование о возобновлении санкционного режима против Ирана, сообщил на брифинге представитель американского госдепа.
"И. о. представителя США при ООН посол Миллс представил сегодня письмо постпреду Соединенного Королевства при Организации Объединенных Наций, председательствующему в Совбезе в феврале, в котором изменена позиция предыдущей администрации по вопросу о возобновлении санкций СБ ООН в отношении Ирана", - заявил он.
По словам дипломата, США таким образом подтверждают, что резолюция 2231 Совета Безопасности ООН остается в силе. Он отметил, что письмо было направлено всем членам СБ ООН и "вступило в силу".
В августе 2020 года госсекретарь бывшей администрации США Майк Помпео пытался инициировать в Совбезе процедуру восстановления антииранских санкций, отмененных резолюцией СБ ООН 2231 после соглашения по иранскому атому (СВПД).