Ալեքսեյ Նավալնիի արյան մեջ և ջրի շշի վրա առկա թույնի վերաբերյալ մանրամասներ են ի հայտ եկել
ՌԴ ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի արյան մեջ և ջրի շշի, ինչպես նաև այլ առարկաների վրա հայտնաբերված թունավոր նյութը նույնական է։ Թե որտեղ և ինչպես են պահվում այդ իրերը, ներկայում հնարավոր չէ բացահայտել, տեղեկացրել է Գերմանիայի կառավարությունը՝ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» խմբակցության հարցմանն ի պատասխան: Իշխանությունները հաստատել են, որ ջրի շիշը Գերմանիա են հասցրել Նավալնիի կողմնակիցները։
Հարցին, թե որ գերատեսչությունն է հայտնաբերել թունավոր նյութի հետքերը, կառավարությունում չեն մանրամասնել։
«Ջրի շշի, գերատեսչությունների, ինչպես նաև այլ օբյեկտների և դրանց բնութագրերի վերաբերյալ ոչ մի լրացուցիչ տեղեկատվություն չի կարող տրամադրվել»,-նշված է կառավարության պատասխանում:
Նույն պատասխանը տրվել է այն հարցին, թե ումից են գերատեսչությունները ստացել շիշը և այլ իրերը։
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի օգոստոսի 20-ին Նավալնիի ինքնազգացողությունը վատացել է Տոմսկ-Մոսկվա թռիչքի ժամանակ։ Ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Օմսկում։ Ավելի ուշ Նավալնիին տեղափոխել են Գերմանիա. գերմանական կառավարությունը հայտարարել է, որ քաղաքական գործչին թունավորել են «Նովիչոկ» խմբի նյութով։

Появились подробности о яде в крови Алексея Навального и на бутылке с водой
Отравляющее вещество в крови оппозиционера Алексея Навального и на бутылке из-под воды, а также других предметах, идентичны. Где и как хранятся эти предметы в настоящее время, раскрывать нельзя.
Соответствующие ответы даны правительством Германии на депутатский запрос фракции «Альтернатива для Германии». Власти подтвердили, что бутылка с водой была доставлена в ФРГ сторонниками Навального.
На вопрос, какое ведомство установило следы отравляющего вещества, в правительстве не сказали.
«Никакая дополнительная информация не может быть предоставлена о бутылке с водой относительно ведомств, а также других объектов и их характеристик», - указано в ответе кабмина. Его приводит РИА Новости.
Тот же самый ответ дан на вопрос, от кого ведомства получили бутылку и другие предметы.
20 августа 2020 года Навальному стало плохо во время перелета из Томска в Москву. Самолет с политиком эстренно сел в Омске. Позднее Навального перевезли в Германию - немецкое правительство заявило, что политика отравили веществом из группы «Новичок».