ԱՀԿ-ի փորձագետը կասկածում է, որ կորոնավիրուսն առաջացել է Ուհանի շուկայում
Բոլոր նախապայմանները կան ենթադրելու, որ COVID-19-ը տարածվել է Չինաստանի Ուհան քաղաքի ծովամթերքի շուկայում, սակայն դա չի նշանակում, որ վիրուսը ծագել է հենց այնտեղ, РИА Новости-ին հայտնել է ԱՀԿ խմբի փորձագետ Վլադիմիր Դեդկովը:
«Մենք եղել ենք շուկայում։ Ես շատ լավ ծանոթ չեմ Չինաստանի սանիտարական կանոններին, սակայն տեսնելով այն՝ կարող եմ ասել, որ շուկան շատ հեռու է կատարելությունից․․․ Փաստ չէ, որ վիրուսն այնտեղ է առաջացել, ոչ մի ապացույց չկա։ Գուցե այլ տեղում է վիրուսը հայտնվել, բայց տեսականորեն այնտեղ բոլոր պայմանները կան վիրուսի տարածման համար»,- պատմել է Դեդկովը։
Նա նշել է, որ շուկան այլևս այն վիճակում չէ, որում եղել է, այժմ այն փակ է, քանդվում է։ Սակայն կարելի է անել հետևյալ եզրակացությունը․ «Շուկան փոքր է, նեղ․․․ բնական է, որ այնտեղ ամեն ինչ կարող էր տեղի ունենալ։ Վարակի տարածման բոլոր պայմանները կան, երբ սանիտարական նորմերը չեն պահպանվում»,- ընդգծել է փորձագետը։
Ներկայում Չինաստանում է գտնվում ԱՀԿ-ի փորձագետների միջազգային խումբը, որն զբաղվում է COVID-19-ի ծագման պարզաբանմամբ:

Эксперт ВОЗ усомнился, что коронавирус возник на уханьском рынке
Все условия для того, чтобы новая коронавирусная инфекция COVID-19 распространилась на рынке морепродуктов в китайском Ухане есть, однако это не означает, что вирус возник именно там, заявил РИА Новости эксперт группы ВОЗ от России, заместитель директора по научной работе Санкт-Петербургского НИИ эпидемиологии и микробиологии имени Пастера Владимир Дедков.
"На рынке мы были. Я не очень знаком с санитарными правилами Китая, но глядя на это, экстраполируя на наше законодательство, конечно, рынок весьма далек от совершенства... Не факт, что это там произошло, нет никаких доказательств, что именно там произошел вирус, может, в другом месте вирус появился, но гипотетически там все условия для распространения вируса есть",- рассказал Дедков.
Он отметил, что рынок уже не в том состоянии, в котором был, сейчас он закрыт, идет снос, однако даже сейчас можно сделать такой вывод."Все очень скученно, рынок маленький, все тесно. Естественно, что там все что угодно могло произойти. Все условия распространения для любой инфекции есть, когда санитарные нормы не соблюдаются. Привело это или нет, мы не знаем, выглядит это так, что вполне могло быть. Все условия для того, чтобы там инфекция распространилась, есть",- подчеркнул эксперт.
В настоящее время в Китае находится международная группа экспертов ВОЗ, которая занимается выяснением происхождения COVID-19.