ԱՄՆ-ը նշել Է Իրանի հետ միջուկային գործարքին վերադառնալու պայմանը
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն առայժմ կապ չի հաստատել Իրանի հետ՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի իշխանության գալուց հետո:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է փոխադարձաբար վերադառնալ Թեհրանի հետ պայմանավորվածությունների պահպանմանը:
«Եթե Իրանը վերադառնա միջուկային համաձայնագրի պահպանմանը, ԱՄՆ-ը կանի նույնը, և մենք դա կօգտագործենք որպես ավելի երկար և ամուր համաձայնագրի հարթակ և այլ ասպեկտների լուծման համար»,-ասել է Փրայսը ճեպազրույցի ժամանակ:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք, ԱՄՆ-ը դուրս է եկել Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից և կրկին պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ: Թեհրանը հետագայում հայտարարել է, որ դադարեցնում է նաև պայմանավորվածությունների մի շարք դրույթների կատարումը:

США назвали условие возвращения к ядерной сделке с Ираном
США пока не контактировали с Ираном после прихода к власти администрации американского президента Джо Байдена, заявил представитель госдепартамента Нед Прайс.
По его словам, это вряд ли произойдет, прежде чем США посоветуются с союзниками.При этом, добавил он, США готовы к взаимному возвращению к соблюдению договоренностей с Тегераном.
"Если Иран вернется к соблюдению (соглашения по атому), США сделают то же, и мы будем использовать это как платформу для более долгого и прочного соглашения и для того, чтобы решить другие аспекты", - сказал Прайс на брифинге.
США при администрации экс-президента Дональда Трампа вышли из договоренностей с Ираном по атому и вновь ввели санкции. Тегеран впоследствии заявил, что также прекращает выполнение ряда положений договоренностей.