Պենտագոնում հայտարարել են ՌԴ-ի կամ Չինաստանի հետ միջուկային պատերազմի հավանականության մասին
ԱՄՆ Ռազմավարական հրամանատարության ղեկավար, ծովակալ Չարլզ Ռիչարդը հայտարարել է Ռուսաստանի կամ Չինաստանի հետ միջուկային պատերազմի հավանականության մասին։ Այս մասին նա գրել է Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ինստիտուտի պաշտոնական հրատարակության փետրվարյան համարում։
Ռիչարդը նշում է, որ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից ի վեր Պենտագոնը ստիպված չի եղել դիտարկել միջուկային տերության հետ ուղղակի ռազմական բախման հավանականությունը, սակայն այժմ իրավիճակն այլ է:
«Իրական հավանականություն կա, որ Ռուսաստանի կամ Չինաստանի հետ տարածաշրջանային ճգնաժամը կարող է արագ վերաճել միջուկային զենքի կիրառմամբ հակամարտության, եթե, նրանց կարծիքով, սովորական զինատեսակների կիրառմամբ պարտության դեպքում սպառնալիք առաջանա քաղաքական համակարգի կամ պետության համար»,- հայտարարել է Ռիչարդը:
Ծովակալի խոսքով՝ քանի դեռ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը կենտրոնացել է ահաբեկչության դեմ պայքարի վրա, Ռուսաստանն ու Չինաստանը սկսել են ագրեսիվ քաղաքականություն վարել՝ սառը պատերազմի ժամանակաշրջանից ի վեր չտեսնված եղանակներով մարտահրավեր նետելով միջազգային նորմերին: Նման գործողությունները, ամերիկացի ծովակալի կարծիքով, չպետք է անպատասխան մնան Վաշինգթոնի կողմից։
«Մենք պետք է ակտիվորեն գործենք՝ նրանց ագրեսիան զսպելու համար։ Զիջելով նրանց նախաձեռնությունները՝ մենք ռիսկի ենք դիմում ամրապնդել նրանց պատկերացումներն այն մասին, թե ԱՄՆ-ը չի ցանկանում կամ չի կարողանում պատասխանել»,- գրել է Ռիչարդը։
Բացի այդ, նա նշել է Չինաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական հնարավորությունների զգալի աճը: Մասնավորապես, Ռիչարդը մանրամասն նկարագրել է ռուսական միջուկային ուժերի արդիականացումն ու Մոսկվայի կողմից նոր սպառազինության մշակումը։

В Пентагоне заявили о возможности ядерной войны с Россией или Китаем
Глава Стратегического командования США адмирал Чарльз Ричард заявил о возможности ядерной войны с Россией или Китаем. Об этом он написал в статье для февральского выпуска официального издания Военно-морского института Соединенных Штатов.
Ричард отмечает, что со времен распада СССР Пентагону не приходилось рассматривать вероятность прямого военного столкновения с ядерной державой, но сейчас ситуация изменилась.
"Существует реальная возможность того, что региональный кризис с Россией или Китаем может быстро перерасти в конфликт с использованием ядерного оружия, если, по их мнению, в случае поражения с применением обычных видов вооружения возникнет угроза политическому строю или государству", — заявил Ричард.
По словам адмирала, нельзя исключать, что потенциальный противник решит использовать ядерный арсеналКак считает Ричард, пока Министерство обороны США сосредоточилось на борьбе с терроризмом, Россия и Китай начали проводить агрессивную политику, бросая вызов международным нормам силовыми способами, невиданными со времен разгара холодной войны. Подобные действия, по мнению американского адмирала, не должны оставаться без ответа со стороны Вашингтона.
"Мы должны активно конкурировать, чтобы сдерживать их агрессию; уступая их инициативам, мы рискуем укрепить их представления о том, что Соединенные Штаты не желают или не могут ответить, что может еще больше их подзадорить", — пишет Ричард.
Кроме того, он отметил "отрезвляющий" рост стратегических возможностей Китая и России. В частности, Ричард подробно описал модернизацию российских ядерных сил и разработку Москвой новых вооружений.