«ԱՄՆ-ը մտադիր է մնալ ԱՀԿ-ի կազմում». Բայդենը նամակ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին
ԱՄՆ նոր նախագահ Ջո Բայդենը նամակ է ուղարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպություն վերադառնալու մասին, հայտնել է Սպիտակ տունը:
«Այս նամակով Միացյալ Նահանգների կառավարությունը հետ է կանչում 2020 թվականի հուլիսի 6-ի նամակը, որում ասվում էր, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը մտադիր է դուրս գալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից՝ սկսած 2021 թվականի հուլիսի 6-ից: Միացյալ Նահանգները մտադիր է մնալ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության անդամ»,- ասվում է նամակում։
Բայդենը նշել է ԱՀԿ-ի առանցքային դերը կորոնավիրուսի համաճարակի և առողջությանը ուղղված այլ սպառնալիքների դեմ գլոբալ պայքարում: ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ մտադիր է լիարժեք մասնակցություն ունենալ և համաշխարհային առաջնորդի դեր խաղալ այդ պայքարի գործում:

Байден направил генсеку ООН письмо о возвращении США в ВОЗ
Новый президент США Джо Байден направил генсеку ООН Антониу Гутеррешу письмо о возвращении США во Всемирную организацию здравоохранения, сообщил Белый дом.
"Этим письмом правительство Соединенных Штатов отзывает письмо от 6 июля 2020 года, в котором говорилось, что правительство Соединенных Штатов намерено выйти из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) начиная с 6 июля 2021. Соединенные Штаты намерены остаться членом Всемирной организации здравоохранения",- говорится в письме.
Байден отмечает ключевую роль ВОЗ в глобальной борьбе с пандемией коронавируса и другими угрозами глобальному здоровью. США заявляют о намерении принимать полноценное участие в борьбе с такими угрозами и развитии глобального здравоохранения, а также играть роль мирового лидера в этом деле.