Այսօր`   Շաբաթ, 21 սեպտեմբերի, 2024 թ.
Ադրբեջանում գտնվող «Համզա» դիվիզիայի սիրիացի վարձկաններից մեկը պատմել է, որ Թուրքիան ստել է՝ չհստակեցնելով, թե ինչու են նրանք ժամանել այնտեղ. տեսանյութը Twitter-ի իր Էջում հրապարակել Է ամերիկացի լրագրող Լինդսի Սնելը:
Վարձկանը պատմել է, որ հայերին ներկայացրել են որպես քաֆիրներ, որոնցից պետք է պաշտպանել ադրբեջանցիներին։ Նրանց ասել են, որ հայերը օկուպացրել են Ղարաբաղը, նրանք իսլամի թշնամիներն են, և պետք է պաշտպանել մահմեդականներին Ղարաբաղում։
Նրա խոսքով, թուրք զինվորներն իրենց հետ ռազմի դաշտում չեն եղել, նրանք միայն քաջալերել են նրանց։ Վարձկաններն ավելի շատ վախենում էին ադրբեջանցի զինվորներից, որոնք նրանց հետ շատ վատ էին վարվում, քան հայ զինվորներից:

Наемник из дивизии «Хамза»: Мы больше боялись азербайджанских солдат, чем армянски
Один из сирийских наемников дивизии «Хамза», находившийся в Азербайджане, рассказал, что Турция солгала им о том, зачем они прибыли туда, сообщает в своем Твиттере американская журналистка Линдси Снелл.
Наемник рассказал, что армян представили как кафиров, от которых нужно защищать азербайджанцев. Им сказали, что армяне оккупировали Карабах, что они враги ислама, и нужно защитить мусульман в Карабахе.
По его словам, турецких солдат с ними в бою не было, они только подбадривали их, и наемники больше боялись азербайджанских солдат, которые обращались с ними очень плохо, чем армянских солдат.