Էստոնիայի վարչապետը հրաժարական է տվել
Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը հրաժարական է տալիս՝ անշարժ գույքի կառուցապատող Porto Franco-ին պետական վարկ տրամադրելու հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին:
«Քաղաքականության մեջ բարդ իրավիճակները լուծելու համար պետք է շատ դժվար ընտրություն կատարել։ Ստեղծված իրավիճակում, ելնելով իմ արժեքներից, ես որոշում եմ կայացրել հրաժարական տալ Էստոնիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնից։ Այս որոշումն ընդունվել է խորհրդակցություններից հետո։ Հնարավոր էին տարբեր լուծումներ, բայց դրանցից միայն մեկն է ճիշտ»,-հայտարարել է Ռատասը:
Նա հավելել է, որ այս հայտարարությունն իրականում նշանակում է ներկայիս իշխող կոալիցիայի ավարտ, որը ներառում է «Պահպանողական ժողովրդական» և «Հայրենիք» կուսակցությունները:

Премьер-министр Эстонии заявил об уходе в отставку
Премьер-министр Эстонии Юри Ратас уходит в отставку на фоне коррупционного скандала в связи с выдачей государственного кредита девелоперу недвижимости Porto Franco. Такое заявление он сделал в среду перед журналистами и в Facebook.
"В политике для разрешения трудных ситуаций приходится делать очень трудный выбор,- заявил Ратас. - В сложившейся сегодня ситуации, исходя из своих ценностей, я принял решение уйти в отставку с поста премьер-министра Эстонской Республики. Это решение было принято после консультаций с правлением и фракцией Центристской партии, а также с ближайшими коллегами. Возможными казались разные решения, но только одно из них является правильным".
Он добавил, что это заявление фактически означает конец нынешней правящей коалиции, в которую входят также Консервативная народная партия и партия "Отечество".