Ասանժին և Սնոուդենին առաջադրել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի
1976թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, իռլանդուհի Մեյրիդ Քորիգանն Խաղաղության մրցանակին է առաջադրել ԱՄՆ ազգային անվտանգության գործակալության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենին, WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին և նրա իրազեկիչ Չելսի Մենինգին, գրում է The Irish News-ը։
Քորիգանը նշել է, որ 3-ն էլ առանձին-առանձին առաջադրվել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի, սակայն այդպես էլ չեն ստացել այն: «Նրանցից յուրաքանչյուրը ցույց է տվել խիզախության անհամար օրինակներ՝ բացահայտելով կառավարությունների անօրինական գործողությունները։ Միասին նրանց կյանքը ցույց է տալիս մարդկային ոգու անձնազոհությունն ու մեծությունը»,- գրել է Քարիգանը։
Քորիգանը հիշեցրել է, որ Սնոուդենը՝ աշխատելով ամերիկյան հետախուզությունում, չէր կարող լռել՝ իմանալով, որ կառավարությունն ապօրինի հետևում է ԱՄՆ քաղաքացիներին և այլ երկրների առաջին դեմքերին: Նա հայտարարել է, որ Ասանժն իր պարտքը կատարել է որպես հրատարակիչ՝ բացահայտելով Իրաքում և Աֆղանստանում ռազմական հանցագործությունների մասին փաստերը։ Իսկ Մենինգը, ով 7 տարի բանտում է անցկացրել, չի կարողացել հաշտվել Իրաքում խաղաղ բնակիչների սպանության հետ։

Ассанжа и Сноудена выдвинули на Нобелевскую премию мира
Лауреат Нобелевской премии мира 1976 года ирландка Мейрид Корриган выдвинула на эту награду бывшего сотрудника Агентства национальной безопасности США Эдварда Сноудена, основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа и его информатора Челси Мэннинг. Письмо с этими кандидатурами она направила в Нобелевский комитет, пишет The Irish News.
Корриган отметила, что все трое уже выдвигались на Нобелевскую премию мира по отдельности, но так и не получили ее. «Каждый из них продемонстрировал бесчисленные примеры мужества, разоблачающие незаконные действия правительств. В совокупности их жизни демонстрируют самопожертвование и величие человеческого духа», — написала луареат.
Корриган напомнила, что Сноуден, работая в американской разведке, не мог хранить молчание, зная, что правительство незаконно следит за гражданами США и первыми лицами других стран. Он заявила, что Ассанж выполнял свой долг как издатель, раскрыв факты о военных преступлениях в Ираке и Афганистане. А Мэннинг, отсидевшая семь лет в тюрьме, не смогла мириться с убийством мирных жителей в Ираке.