ԱՄՆ-ում հայտնաբերվել է #COVID_19-ի բրիտանական շտամով վարակման առաջին դեպքը
ԱՄՆ իշխանությունները հայտնել են կորոնավիրուսի նոր շտամով վարակման առաջին դեպքի մասին, որն ավելի վաղ հայտնաբերվել էր Մեծ Բրիտանիայում:
«Այսօր Կոլորադոյում հայտնաբերել ենք COVID-19 B. 1.1. 7-ի վարակման առաջին դեպքը»,- ասել Է նահանգապետ Ջարեդ Փոլիսը:
Նոր շտամը հայտնաբերվել է 20-29 տարեկան մի տղամարդու մոտ։ Վարակակիրը գտնվում է մեկուսացման մեջ։ Նշվում է, որ երիտասարդը չի ճամփորդել։ Այժմ իշխանությունները ստուգում են նրա հնարավոր կոնտակտները։
Նոր շտամի առաջացման մասին Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները հայտնել էին դեկտեմբերի կեսերին։ Նրանց գնահատմամբ, այս մուտացիան 70%-ով ավելի արագ է տարածվում, քան սովորական COVID-19-ը։

В США выявлен первый случай заражения «британским» штаммом #COVID_19
Власти США сообщили о первом зафиксированном в стране случае заражения новым штаммом коронавируса COVID-19, который ранее был обнаружен в Великобритании.
«Сегодня мы выявили в Колорадо первый случай заражения разновидностью COVID-19 B.1.1.7 —той же, которая была обнаружена в Соединенном Королевстве»,— сказал губернатор штата Джаред Полис.
Штамм выявлен у мужчины в возрасте от 20 до 29 лет. По словам самого заразившегося, в последнее время он не совершал дальних поездок. О появлении нового штамма власти Великобритании сообщили в середине декабря. По их оценкам, эта мутация распространяется на 70% быстрее обычного COVID-19.