Բաքուն հայտարարել է Ղարաբաղում Թուրքիայի հետ բարձր տեխնոլոգիական պարկ ստեղծելու մասին
Բարձր տեխնոլոգիական պարկ կստեղծվի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում, երկրներն արդեն համապատասխան հուշագիր են ստորագրել: Այս մասին հայտնում է РИА «Новости-ն՝ հղում անելով Ադրբեջանի նորարարությունների գործակալության մամուլի հաղորդագրությանը։
Գործակալությունում նշել են, որ Ղարաբաղի վերափոխումը բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների տարածաշրջանի, կարևոր նշանակություն ունի Ադրբեջանի Հանրապետության տնտեսության և առաջընթացի համար:
Այսպես, երկիրը ծրագրում է տարածաշրջանում բացել տեխնոլոգիական պարկեր, նորարարական կենտրոններ։ Դրա համար ադրբեջանական կողմը հուշագիր է ստորագրել Թուրքական GOSB տեխնոպարկի հետ, որն աջակցում է 130 տեխնոլոգիական ընկերությունների։
Փաստաթղթում նշված են նաև կետեր, որոնցում խոսվում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետագա համատեղ գործունեության մասին:

В Баку заявили о создании совместно с Турцией парка высоких технологий в Карабахе
Парк высоких технологий будет создан Азербайджаном и Турцией в Нагорном Карабахе, страны уже подписали соответствующий меморандум. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на пресс-релиз Агентства инноваций Азербайджана.
В агентстве отметили, что преобразование Карабаха в регион высоких технологий и инноваций имеет важное значение для экономики и прогресса азербайджанской республики.
Так, страна планирует открыть в регионе технологические парки, инновационные центры. Для этого азербайджанская сторона подписала меморандум с турецким технопарком GOSB, который оказывает поддержку 130 технологическим компаниям.
В документе указаны пункты, в которых говорится о дальнейшей совместной деятельности Азербайджана и Турции.