Սյունիքի սահմանի երկարությունը 60-70 կիլոմետրով ավելացել է․ «Հրապարակ»
Սյունիքի սահմանի երկարությունը 60-70 կիլոմետրով փոփոխվել է, քանի որ սահմանակից Զանգելանի շրջանն անցնում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։
«Մեղրու մի կողմն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է, մյուս կողմից Նախիջևանի հետ սահման ունենք՝ 70 կիլոմետր։ Դա մեր Մեղրու գունդն էր պահում, հիմա մի հատ էլ 70 կմ արդեն Արցախի կողմից է ավելացել»,- ասաց Մեղրու քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը։
Հիշեցնենք, որ հայ-իրանական սահմանը դեռ ռուս սահմանապահներն են պահում։ Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ, որպես 9-րդ կետ, մտավ ճանապարհների կառուցումը, որով Նախիջևանը պետք է կապվի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ։

«Грапарак»: Протяженность Сюникской границы увеличилась на 60-70 километров
Газета «Грапарак» пишет: «Протяженность Сюникской границы изменилась на 60-70 километров, так как приграничный Зангеланский район переходит под контроль Азербайджана.
«По одну сторону Мегри находится Иран, а по другую – 70-километровая граница с Нахиджеваном. Ее охранял наш Мегринский полк, а сейчас еще и прибавились 70 км. со стороны Арцаха»,- сказал мэр Мегри Мхитар Закарян. Напомним, что армяно-иранскую границу еще охраняют российские пограничники. Заявлением от 10 ноября в качестве 9 пункта вошло и строительство дорог, которым Нахиджеван должен связаться с западными районами Азербайджана».