17 հայ գերիների հետ կապված դիմումները ՄԻԵԴ-ը բավարարել է՝ կիրառելով հրատապ միջոց
Իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանը և Արտակ Զեյնալյանը հայտարարություն են տարածել Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին, որում ասվում է․ «27.09.2020թ. վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործով Եվրոպական դատարանը բավարարել է մեր դիմումները և որոշել է կիրառել հրատապ միջոց։ Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝
Սամվել Ասատրյանը,
Արսեն Կարապետյանը,
Նորիկ Արաքելյանը,
Գեղամ Էլիբեկյանը,
Վահե Աբրահամյանը,
Հովսեփ Սահակյանը,
Սամվել Քաստակցյանը,
Սամվել Կնազյանը,
Էդիկ Տոնոյանը,
Վալերի Հայրապետյանը,
Հարություն Գևորգյանը,
Արման Հարությունյանը,
Միքայել Մարտիրոսյանը,
Լյուդվիգ Մկրտչյանը,
Պետրոս Ղազարյանը,
Սարգիս Սողոմոնյանը և
Խաչիկ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև՝ 27.11.2020թ:
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը Դատարանի սահմանված ժամկետում, չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ»:

ЕСПЧ удовлетворил заявления армянской стороны по вопросу 17 военнопленных, применив экстренную меру
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) представил экстренное требование властям Азербайджана по вопросу армянских военнопленных. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший министр юстиции Армении, правозащитник Артак Зейналян. По его словам, Европейский суд удовлетворил заявления армянской стороны и решил применить экстренную меру.
«Попавшие в плен лица:
Самвел Асатрян,
Арсен Карапетян,
Норик Аракелян,
Гегам Элибекян,
Ваге Абрамян,
Овсеп Саакян,
Самвел Кастакцян,
Самвел Кназян,
Эдик Тоноян,
Валерий Айрапетян,
Арутюн Горгян,
Арман Арутюнян,
Микаэл Мартиросян,
Людвиг Мкртчян,
Петрос Казарян,
Саркис Согомонян,
Хачик Акопян.
Напомним, что от имени семей взятых в плен военнослужащих армянская сторона представила заявления в ЕСПЧ с требованием защитить пленных от бесчеловечного отношения.
Европейский суд потребовал у правительства Азербайджана представить задокументированные сведения о факте их пленения, местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании. Эти данные азербайджанская сторона должна представить 27.11.2020.
Суд принял решения, принимая во внимание, что власти Азербайджана до сих пор не представили обоснованных сведений об этом»,- написал Зейналян.