Դեսպանատները մեծամասամբ «վիզա» չեն տրամադրում․ «Փաստ»
«Վերջին 2-3 շաբաթվա ընթացքում տեղեկություններ ենք ստանում, որ եվրոպական մի շարք երկրների դեսպանատներ մեծամասամբ հրաժարվում են Հայաստանի քաղաքացիներին «վիզա» տրամադրել:
Ավելին՝ մեզ դիմած մի քանի քաղաքացիներ նշում էին, որ իրեց մերժել են բուժման նպատակով Եվրոպա մեկնելու համար «շենգենյան վիզա» տրամադրել: Ըստ այդ քաղաքացիների, պատճառաբանությունն ամենևին էլ կապված չէ կորոնավիրուսի հետ, թեպետ նաև այդ առումով է Հայաստանը անբարենպաստ վիճակում գտնվում:
Հիմա ավելի շատ մերժում են «չվստահելու» կամ «կասկածի» հիմքով: Բանն այն է, որ եվրոպական երկրների դեսպանատները կասկածներ ունեն, որ այդ քաղաքացիները առողջական վիճակը պատրվակ են օգտագործում երկրից հեռանալու համար՝ կապված Հայաստանում ստեղծված անառողջ մթնոլորտի և իշխանությունների կողմից ընդդիմացողների նկատմամբ կիրառվող ճնշումների հետ:
Միևնույն ժամանակ, դեսպանատներին կասկածի տեղիք է տալիս այն հանգամանքը, որ զգալի ավելացել է «վիզա» ստանալ ցանկացողների թիվը»,-գրում է թերթը:

«Паст»: Посольства в Армении не выдают визы
Газета «Паст» пишет: «В течение последних 2-3 недель мы получаем информацию о том, что посольства ряда европейских стран в большинстве своем отказывают в выдаче виз гражданам Армении.
Более того, несколько граждан, обратившихся к нам, отметили, что им было отказано в выдаче «шенгенской визы» для поездки в Европу в целях лечения. По словам этих граждан, причина отказа никак не связана с коронавирусом, хотя ситуация в Армении в этом отношении неблагоприятная.
Сейчас все больше отказывают в выдаче виз на основании «недоверия» или «подозрений». Дело в том, что посольства европейских стран подозревают, что эти граждане используют свое состояние здоровья как предлог для отъезда из страны из-за нездоровой атмосферы в Армении и давления, оказываемого властями на оппозицию.
В то же время посольства с подозрением относятся к тому факту, что количество желающих получить визу значительно увеличилось».