Պուտինն ու Մակրոնը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի զարգացումը, հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Պուտինը գործընկերոջը պատմել է Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման և այնտեղ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման մասին:
Պետությունների ղեկավարներն ընդգծել են անհետաձգելի հումանիտար հարցերի լուծման կարևորությունը, այդ թվում՝ փախստականների վերադարձը, ենթակառուցվածքների վերականգնումը, քրիստոնեական տաճարների և վանքերի պահպանումը:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գաբրիել Աթալը հայտարարել էր, որ Փարիզն ուշադիր հետևելու է, որպեսզի հրադադարի ռեժիմը պահպանվի:

Путин и Макрон обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха
Президенты России и Франции Владимир Путин и Эммануэль Макрон обсудили по телефону развитие ситуации вокруг Нагорного Карабаха, сообщает пресс-служба Кремля.
Как отмечается, Путин рассказал коллеге о стабилизации обстановки в Карабахе и развёртывании там российского миротворческого контингента.
Главы государств подчеркнули важность решения неотложных гуманитарных вопросов, включая возвращение беженцев, восстановление инфраструктуры, сохранение христианских храмов и монастырей.
Ранее официальный представитель французского правительства Габриэль Атталь заявил, что Париж будет внимательно следить за тем, чтобы режим прекращения огня соблюдался.