«Պատերազմի շարունակումը հանգեցնելու էր ավելի մեծ մարդկային ու տարածքային կորուստների». ԱՀ նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի հայրենակիցներ,
Այսօր հանդիպել եմ ԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ:
Քննարկել ենք ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը և եռակողմ հայտարարության դրույթները:
Մեկ անգամ ևս վերահաստատել եմ, որ նաև ես եմ դիմել ՀՀ վարչապետին՝ ջանքեր գործադրելու պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու համար:
Այդ որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով ռազմական իրադրությունը, քանի որ զինված ուժերի հրամանատարությունը պնդել է դրա անհրաժեշտությունը: Մենք ունեցել ենք որոշակի լուրջ խնդիրներ, որոնց պայմաններում պատերազմի շարունակումը հանգեցնելու էր ավելի մեծ մարդկային ու տարածքային կորուստների, որոնց թվում՝ Ստեփանակերտի անկմանը, այլ քաղաքների, գյուղերի ու հազարավոր զինծառայողների շրջափակմանը»։

Араик Арутюнян: Продолжение войны привело бы к еще большим человеческим и территориальным потерям
Президент Арцаха Араик Арутюнян сегодня встретился с парламентскими фракциями Национального Собрания республики.
«Обсудили сложившуюся военно-политическую ситуацию и положения трехстороннего соглашения.
Вновь подтвердил, что в том числе я лично обращался к премьер-министру Армении с просьбой приложить усилия для прекращения боевых действий.
Решение было принято с учетом военного положения, руководство ВС также настаивало на этой необходимости. У нас были определенные серьезные проблемы, в условиях которых продолжение войны привело бы к еще большим человеческим и территориальным потерям, в том числе к падению Степанакерта, других городов, сел и окружению тысяч военнослужащих»,- написал Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.