Իրանում մեկնաբանել են Ղարաբաղի վերաբերյալ համաձայնագիրը
Թեհրանը պատրաստ է օգնել Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը և աջակցել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը, հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Իրանը կրկին ընդգծում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության ապահովմանը աջակցելու իր պատրաստակամությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանային նախաձեռնություններին մասնակցելու պատրաստակամությունը»,-ասված է գերատեսչության հրապարակած հայտարարության մեջ:
Նախարարությունը նաև ընդգծել է, որ Թեհրանը «պատրաստ է աջակցել ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը» շփման գծում, ինչպես նշված է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի պայմանավորվածությունների 3-րդ և 4-րդ դրույթներում:

В Иране прокомментировали соглашение по Карабаху
Тегеран готов помочь в размещении российских миротворцев в Карабахе и оказать содействие в достижении устойчивого мира в регионе, заявило министерство иностранных дел Ирана.
"Иран вновь подчеркивает свою готовность помочь обеспечению устойчивого мира и безопасности в регионе, а также готовность участвовать в региональных инициативах", - говорится в опубликованном ведомством заявлении.
Министерство также подчеркнуло, что Тегеран "готов содействовать размещению российских миротворцев" по линии соприкосновения, как это указано в положениях 3 и 4 договоренности России, Армении и Азербайджана.