Դատախազությունը մանրամասներ է ներկայացրել սիրիացի վարձկանների հավաքագրման ու նրանց առջև դրվող խնդիրների մասին
1837
Երկուշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2020 թ., 18:15
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ինչպես արդեն տեղեկացվել է ՀՀ ՔԿ-ի կողմից, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով մեղադրանք է առաջադրվել Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից հայտնաբերված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, 1975թ. ծնված Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին:
Մեղադրանքն առաջադրվել է այն հանցավոր արարքը կատարելու համար, որ վերջինս, չհանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, ընդգրկված չլինելով այդ երկրի զինված ուժերի անձնակազմում, ինչպես նաև որևէ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, հավաքագրվելով Սիրիայում և Թուրքիայի միջոցով և վերջինիս տարածքով տեղափոխվելով Ադրբեջան, վերջինիս զինված ուժերի կազմում մասնակցել է ռազմական գործողությունների, այդ թվում Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության դեմ նախապատրաստված հանցագործության կատարմանն ուղղված հրամանների իրագործման գործողություններին:
Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիին առաջադրված մեղադրանքի հիմքում ընկած, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների տրամադրության տակ գտնվող այլ փաստական տվյալների համադրությունից ակնառու է դառնում Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին, ջիհադիստ վարձկաններին ներգրավվելու մի քանի սխեմատիկ էական հանգամանք, որոնք չափազանց կարևոր են կատարվողին իրավական գնահատականներ տալու, այս գործըթնացում ներգրավված սուբյեկիտների պատասխանատվության ենթարկման հարցն առաջ մղելու համար:
1. Սիրիայի բնակավայրերում առանձին անհատների (կոնկրետ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի պարագայում Աբու Հուսեյն 23 անունով անձի) միջոցով իրականացվել (իրականացվում) է ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար վարձկան գրոհայինների հավաքագրում՝ նյութական հատուցում ստանալու, մասնավորապես տվյալ դեպքում 2000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք թուրքական լիրա գումարի դիմաց: Վերջիններս կենտրոնացվում են կոնկրետ ճամբարներում, տվյալ դեպքում՝ Քիլիս քաղաքի հարակից տարածք, որտեղ հավաքագրվածներից կատարվում է ռազմական գործողությունների կատարմանն ունակ անձանց ընտրությունը:
2. Խմբավորումների ղեկավարների (տվյալ դեպքում ըստ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի ցուցմունքի, «Ալ Ամշաթ» խմբավորման ղեկավար Աբու Համշայի) համակարգմամբ վերջնական ընտրված անձինք խմբերով, առանց անձը հաստատող փաստաթղթերի, անարգել, Թուրքական սահմանապահ ուժերի գիտությամբ և թույլտվությամբ, անցկացվում են Թուրքիայի տարածք, ավտոբուսներով տեղափոխվում Թուրքիայի քաղաքացիական օդանավակայաններ, որտեղ ԹՀ ոստիկանների կողմից թույլտվությամբ առանց որևէ խոչընդոտի հատում են հսկվող անցակետերը, անարգել նստեցվում են քաղաքացիական ինքնաթիռներ, Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների ուղեկցությամբ տեղափոխվում այլ քաղաքացիական օդանավակայաններ, որտեղ կրկին ԹՀ զինված ուժերի զինվորականների ուղեկցությամբ քաղաքացիական ինքնաթիռներով տեղափոխվում Ադրբեջան:
3. Ադրբեջանի զինված ուժերի ուղեկցությամբ, առանց վերջիններիս անձնագրերը ստուգելու, անմիջապես օդանավակայանից, կազմակերպված ձևով, նրանց տեղափոխում են Ադրբեջանի՝ հատում նման խմբավորումների տեղակայման համար նախատեսված ռազմական օբյեկտներ, որտեղ նրանց տալիս են Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբերանշանով համազգերստ և տարբեր զենքեր, այսինքն փաստացի ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին, վարձկաններին դարձնում են Ադրբեջանի զինված ուժերի բաղկացուցիչներ՝ նրանցից ձևավորելով համապատասխան ստորաբաժանումներ: Ընդ որում՝ ըստ առկա փաստական տվյալների, Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի դեպքում այդ ստորաբաժանումը, կազմված 250 հոգուց, ղեկավարել է «Սուլթան Մուրադ» խմբավորման ղեկավար կամ անդամ Աբու Համշան: ղեկավարությամբ, տեղակայվել են նրանց հատկացված առանձին ռազմական օբյեկտում, որտեղ արդեն իսկ տեղակայված են եղել նույն խմբավորման շուրջ 18 անդամներ:
4. Ահաբեկչական խմբավորման անդամներից, վարձկաններից ձևավորված և Ադրբեջանական բանակի մաս դարձված այդ ստորաբաժանումները ըստ ստացած հանձնարարության ուղղակիորեն ներգրավվում են Արցախի հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ: կոնկրետ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի պարագայում 2020թ. հոկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան «Սուլթան Մուրադ» խմբավորման ղեկավար Աբու Համշայի ղեկավարությամբ մոտ 250 անդամներից կազմված խմբավորումը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների ուղեկցությամբ հարձակում եմ իրականացրել Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվող գյուղերից մեկի ուղղությամբ:
5. Էական բնութագրիչ հանգամանք է, որ այս խմբավորումներին տրվում է հրաման ոչ միայն մասնակցել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դեմ ռազմական գործողություններին, այլ նաև իրականացնել հենց ահաբեկչական բնույթի, մարդկության դեմ ուղղված ռազմական հանցագործություններ: Ըստ Մուհհռաբ մուհամմադ Ալ Շխերիի տված ցուցմունքների, մասնավորապես, իրենց տրված է եղել հրաման հարձակվել Արցախի կոնկրետ հայկական գյուղի վրա, գրավել այն, սպանել գուղում գտնվող բոլոր բնակիչներին, քաղաքացիական և զինվորական անձանց, իրականացնել հրկիզումներ, պայթեցումներ և ապակայունացնել տարածաշրջանը: Այս հրամանն իրականացնել տվյալ դեպքում չի հաջողվել միայն այն պատճառով, որ խմբավորումը հանդիպել է Արցախի պաշտպանության բանակի դիմադրությանը և ստիպված եղել նահանջել»:

Согласно показаниям Михраба Мухаммада Аль Шхаира, им было приказано атаковать конкретное армянское село в Арцахе
Понедельник, 02 Ноября, 2020 года, 18:15
Как уже было сообщено СК РА, по статье 389, по пункту 1 части 1 статьи 34-390, пункту 1 части 3 и по части 3 статьи 395 Уголовного кодекса РА обвинение было предъявлено гражданину Сирийской Арабской Республики Михрабу Мухаммад Аль Шхаиру 1975г. рождения, обнаруженному Армией обороны Арцаха.
Обвинение было предъявлено за совершение преступного деяния, за то, что последний, не являясь гражданином Азербайджанской Республики, не будучи вовлеченным в персонал вооруженных сил данной страны, а также не направленный другим государством для выполнения служебных обязанностей в вооруженных силах, за получение материальной компенсации был завербован в Сирии посредством Турции и через границу последней переехал в Азербайджан, принимал участие в боевых действиях в составе вооруженных сил последней, в том числе в выполнении приказов, направленных на совершение преступлений, подготовленных против мирного населения Арцахской Республики.
Из сопоставления фактических данных, лежащих в основе предъявленного Михрабу Мухаммад Аль Шхаиру обвинения, а также других фактических данных, имеющихся в распоряжении правоохранительных органов, становится очевидным несколько схематичных существенных обстоятельств вовлечения Азербайджаном членов террористических группировок, наемников- джихадистов в агрессивную войну, развязанную против Арцахской Республики, которые имеют важное значение для поднятия вопроса привлечения к ответственности субъектов, вовлеченных в данный процесс по даче происходящему правовых оценок.
1. Посредством отдельных лиц в населенных пунктах Сирии (в случае конкретно Михраба Мухаммада Аль Шхаира- человека по имени Абу Хусейн 23) была осуществлена (осуществляется) вербовка наемников для участия в боевых действиях за материальную компенсацию, в частности, турецкую лиру, эквивалентную 2000 долларам США. Последние сосредоточены в конкретных лагерях, в данном случае около города Килис, где из завербованных избираются лица, способные на совершение боевых действий.
2. Окончательно избранные лица координируются лидерами групп (в данном случае по показаниям Михраба Мухаммада Аль Шхаира, лидером группы "Аль-Амшат" Абу Хамша) группами, без документов, удостоверяющих личность, беспрепятственно, с ведома и разрешения турецких пограничных сил, переходят на территорию Турции, автобусами доставляются в гражданские аэропорты Турции, где с разрешения турецкой полиции беспрепятственно пересекает контрольно-пропускные пункты, разгружаются гражданскими самолетами, переводятся в другие гражданские аэропорты в сопровождении военнослужащих турецких вооруженных сил, где снова переправляются в Азербайджан на гражданских самолетах в сопровождении турецких военнослужащих.
3. В сопровождении Вооруженных сил Азербайджана, без проверки их паспортов, их доставляют прямо из аэропорта в Азербайджан на военные объекты, предназначенные для размещения таких групп, где им выдают различное оружие и форму с логотипом ВС Азербайджана, то есть фактически членов террористических группировок, наемников вводят в состав Вооруженных сил Азербайджана, формируя из них соответствующие подразделения. Более того, согласно имеющимся фактическим данным, в случае Михраба Мухаммада Аль Шхаира это подразделение в составе 250 человек возглавлял лидер или член группировки «Султан Мурад» Абу Хамша. Они были размещены на выделенном им отдельном военном объекте, где уже находились около 18 членов той же группы.
4. Эти подразделения, состоящие из членов и наемников террористической группы и входящие в состав азербайджанской армии, по полученному поручению принимают непосредственное участие в боевых действиях против Республики Арцах. В случае конкретно Михраба Мухаммада Аль Шхаира рано утром 29 октября 2020 года группировка из около 250 человек во главе с лидером отряда «Султан Мурад» Абу Хамша в сопровождении военнослужащих Вооруженных сил Азербайджанской Республики напала на одно из сел на территории Арцахской Республики.
5. Существенным характерным обстоятельством является то, что этим группировкам приказано не только участвовать в боевых действиях против Армии обороны Арцахской Республики, но и совершать военные преступления террористического характера против человечности. Согласно показаниям Михраба Мухаммада Аль Шхаира, в частности, им было приказано атаковать конкретное армянское село в Арцахе, захватить его, убить всех мирных жителей села, произвести поджоги, взрывы и дестабилизировать регион. В данном случае этот приказ не достиг успеха только потому, что группировка встретила сопротивление Армии обороны Арцаха и была вынуждена отступить.