Արցախում սպանվել է ընդհանուր 45 խաղաղ բնակիչ, վիրավորվել 141-ը. ԱՀ ՄԻՊ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտնում է. «Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու օբյեկտներին հասցված վնասները հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները:
Մինչև հոկտեմբերի 31-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 45 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 37 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 141 մարդ, որից 120 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 101-ը արական, իսկ 19-ը՝ իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 160 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 13100 մասնավոր անշարժ գույք, 2000 մասնավոր շարժական գույք, 2700 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Մանրամասները ներկայացված են կից տեղեկապատկերներում»:
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու օբյեկտներին հասցված վնասները հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ

Ущерб, причиненный азербайджанской агрессией мирному населению и объектам по состоянию на 31 октября
Воскресенье, 01 Ноября, 2020 года, 00:30
По результатам миссии по установлению фактов, аппарат Защитника прав человека Арцаха обновил информацию о последствиях преступлений Азербайджана против мирного населения Арцаха с 27 сентября.
По состоянию на 31 октября, в общей сложности были убиты 45 мирных жителей, в том числе – 1 девочка, 7 женщин и 37 мужчин. Пострадали в общей сложности около 141 человек. Из них 120 получили серьезные травмы – 101 мужчин и 19 женщин.
С 27 сентября азербайджанские вооруженные силы нанесли удар по более чем 160 гражданским поселениям в Республике Арцах, уничтожив или повредив многочисленные объекты инфраструктуры и частную собственность. В частности, серьезно пострадали более 13100 объектов частной недвижимости, более 2000 автомобилей, около 2700 объектов инфраструктуры и промышленности.
Подробности представлены в прилагаемой инфографике.