Գլենդելը ճանաչեց Արցախի անկախությունը
ԱՄՆ Գլենդել քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը՝ կոչ անելով Միացյալ Նահանգների նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին նույնն անել։ Այս մասին հայտնում է ANCA Glendale-ը։
Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևը հեղինակել էր Գլենդելի քաղաքապետ Վրեժ Աղաջանյանը:
«Արցախի Հանրապետությունը, որը հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ, պատմականորեն հայկական տարածք է, որի բնակչության մեծամասնությունը մշտապես եղել են հայեր:
Արցախի Հանրապետությունն ազատ, ինքնիշխան պետություն է՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչ այժմ Արցախում և Հայաստանում դպրոցները, հիվանդանոցները, եկեղեցիները և տները հարձակման են ենթարկվում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, որոնք նպատակ ունեն շարունակել ցեղասպանությունը․․․»,- ասված է բանաձևում:

Американский город Глендейл признал независимость Арцаха
Городской совет Глендейла Соединенных Штатов Америки единогласно признал независимость Республики Арцах. Об этом сообщает ANCA Glendale.
Автором резолюции о признании независимости Арцаха является мэр Глендейла Вреж Агаджанян.
В резолюции отмечено, что Арцах, известный также как Нагорный Карабах, исторически является армянской территорией, на которой всегда преимущественно проживало армянское население.
«Республика Арцах - свободное, суверенное государство, основанное на принципах международного права. С 27 сентября 2020 г. по сей день школы, больницы, церкви и дома армян в Арцахе и Армении подвергаются нападению со стороны Турции и Азербайджана, которые преследуют цель продолжить геноцид»,- говорится в резолюции.