Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդն Արցախին սատարող բանաձև է ընդունել
Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Ֆրանսիայի Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը միաձայն ընդունել է Արցախին սատարող հռչակագիր, որտեղ ընդգծվում է Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի միջև պատմականորեն հարուստ հարաբերությունները, մշակույթի և համայնքային կառավարման ոլորտներում ձևավորված սերտ կապերը։
Հռչակագրում նշված է, որ Արցախի ժողովրդի մեկուսացումը խոչընդոտում է նրանց հիմնարար իրավունքների իրականացմանը և հակասում ազատության, հավասարության ու համագործակցության ոգուն, որոնք անհրաժեշտ են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար:
Փաստաթղթում նշված է, որ հաշվի առնելով հակամարտության կենսական վտանգը Արցախի բնակչության համար՝ Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհուրդը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել հնարավոր բոլոր միջոցները՝ ապահովելու բնակչության պաշտպանությունը և իրականացնել բոլոր քայլերը, որոնք թույլ կտան նպաստել նրա բնակիչների անվտանգությանը:
Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտը նաև որոշում է կայացրել մասնակցելու Արցախին մարդասիրական կարիքները հոգալու համար աջակցություն ցուցաբերելուն՝ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի միջոցով տրամադրելով 50 000 եվրոյի չափով մարդասիրական օգնություն։

Совет французского департамента Буш-дю-Рон принял Декларацию в поддержку Арцаха
Совет французского департамента Буш-дю-Рон единогласно принял Декларацию в поддержку Арцаха, в которой подчеркиваются богатый исторический опыт отношений и тесные связи, установленные между Республикой Армения, Арцахом и департаментом Буш-дю-Рон в сфере культуры и муниципального управления.
В Декларации отмечено, что изоляция народа Арцаха препятствует реализации его основных прав и противоречит духу свободы, равенства и сотрудничества, которые необходимы для установления прочного мира в регионе.
В документе говорится, что, учитывая экзистенциальную опасность конфликта для народа Арцаха, Совет департамента Буш-дю-Рон призывает правительство Франции принять все возможные меры для обеспечения защиты населения и предпринять все шаги, которые позволят гарантировать безопасность его жителей.
Департамент Буш-дю-Рон также принял решение оказать содействие Арцаху для удовлетворения его гуманитарных потребностей, предоставив через Координационный совет армянских организаций Франции гуманитарную помощь в размере 50 000 евро.