«Վրաստանին պետք է հստակ բացատրենք, որ անհրաժեշտության դեպքում իր օդային տարածքով պետք է ուժեր և միջոցներ ուղարկվեն Հայաստան». Զատուլին
Հինգշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2020 թ., 10:55
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հարցով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ, պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը թվարկել է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացմանը Ռուսաստանի արձագանքի տարբերակները:
Զատուլինի խոսքով՝ հենց Ադրբեջանն ու Թուրքիան են խախտել տարածաշրջանում խաղաղությունը, որպեսզի ռազմական ռևանշի հասնեն, ուստի նրանց պետք է հիշեցնել, թե որ պետությունն է առաջատար հետխորհրդային տարածքում: Խորհրդարանականը խոստովանել է, որ վստահ չէ, թե ինչպես պետք է վարվի Մոսկվան, սակայն նշել է մի քանի ենթադրյալ տարբերակներ, որոնց թվում է նաև դեսանտային գործողությունը Հայաստանում:
«Հայաստանի ռազմական ներուժի ցուցադրական ուժեղացման ձևով։ ՀԱՊԿ-ին դիմելու ձևաչափով՝ ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ ՀՀ տարածքի պաշտպանության համար միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության պատճառով։ Եթե պահանջվի, մենք պետք է հստակ բացատրենք Վրաստանին, որ անհրաժեշտության դեպքում պետք է հանգիստ ընդունի, որ իր օդային տարածքով ուժեր և միջոցներ ուղարկվեն Հայաստան։ Սա հարկադրված որոշում է, քանի որ խոսքը գնում է Կովկասում գրոհայինների տարածման մասին, որոնցից կտուժեն և՛ Ռուսաստանը, և՛ Վրաստանը, և՛ մնացած բոլորը»,- ասել է Զատուլինը։
Բացի այդ, պատգամավորը համաձայնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն կարծիքի հետ, որ հակամարտությունը դեռ դիվանագիտական լուծում չունի Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով: Խորհրդարանականը նաև ափսոսանք է հայտնել, որ բանակցային գործընթացը փաստացի առաջ չի գնում, չնայած Ռուսաստանի բոլոր ջանքերին:

''Мы должны четко объяснить Грузии, что в случае необходимости через ее воздушное пространство должны быть направлены силы и средства в Армению''. Затулин
Четверг, 22 Октября, 2020 года, 10:55
Первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, депутат Константин Затулин в беседе с НСН перечислил варианты реакции России на развитие ситуации в Нагорном Карабахе.
По словам Затулина, именно Азербайджан и Турция нарушили мир в регионе, чтобы добиться военного реванша, поэтому, считает он, им следует напомнить, какое государство является ведущей страной на постсоветском пространстве. Парламентарий признался, что не уверен на счет того, каким образом должна поступить Москва, но назвал несколько предполагаемых вариантов, среди которых и десантная операция в Армении.
"В форме демонстративного усиления военного потенциала Армении. В форме обращения к ОДКБ из-за необходимости принять меры по защите армянской — не нагорно-карабахской, а армянской территории путем десантной операции. Путем размыкания воздушной блокады. Если потребуется, мы должны внятно объяснить Грузии, что если потребуется, то она должна спокойно воспринять, что через ее воздушное пространство будут направлены необходимые силы и средства в Армению. Это решение вынужденное, потому что речь идет о расползании боевиков по Кавказу, от которых пострадают и Россия, и Грузия, и все остальные. Возникает угроза большой массе армянского населения, которое исторически помнит геноцид в этом районе. Мы должны принять меры",— сказал Затулин.
Кроме того, депутат согласился с мнением премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что конфликт пока не имеет дипломатического решения из-за действий Азербайджана. Парламентарий также выразил сожаление, что переговорный процесс фактически не двигается, несмотря на все усилия России. "Поэтому отчасти можно подтвердить то, что было сказано Пашиняном. Мы теперь видим, что азербайджанская сторона меняет позицию и выступает за переговоры. При этом продолжая наступление и кулуарно выдвигая неприемлемые требования. Но внешне это выглядит проявлением миролюбия",— считает Затулин.