«ԵՄ-ն այսօր ավելի շուտ դիմակայում է Էրդողանին, քան ազդում նրա վրա»․ Պուշկով
Դաշնության խորհրդի տեղեկատվական- քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովը սոցցանցերում հայտարարել է, որ Եվրոմիությունն այժմ ոչ մի ազդեցություն չունի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի վարած քաղաքականության վրա։
«ԵՄ-ն այսօր ավելի շուտ դիմակայում է Էրդողանին, քան ազդում նրա վրա։ Այո, Բրյուսելը ժամանակ չունի Թուրքիայի համար. կորոնավիրուս, միասնության թուլացում, միգրանտներ, որոնք կտրում են ֆրանսիացիների գլուխները և հարձակվում գերմանացիների վրա...Բացի այդ, ԵՄ-ը վաղուց արդեն էական դեր չի խաղում Մերձավոր Արևելքում։ Եվ Էրդողանը դա մյուսներից լավ է տեսնում»,- գրել է նա։
Ավելի վաղ Պուշկովն ասել էր, որ իմաստ չունի ակնկալել, որ Էրդողանը կլինի հավատարիմ դաշնակից, քանի որ նա այդպիսին չէ Ռուսաստանի համար:

Пушков: ЕС сегодня скорее противостоит Эрдогану, чем влияет на него
Председатель Комиссии Совета Федерации по информационной политике Алексей Пушков в соцсетях заявил, что Евросоюз сейчас не имеет никакого влияния на политику, проводимую президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«ЕС сегодня скорее противостоит Эрдогану, чем влияет на него. Да Брюсселю и не до Турции: коронавирус, ослабление единства, мигранты, отрезающие головы французам и нападающие на немцев…К тому же ЕС давно уже не играет существенной роли на Ближнем Востоке. И Эрдоган это видит лучше других», — написал он.
Ранее Пушков сказал, что нет смысла ждать от Эрдогана поведения, как от лояльного союзника, поскольку он таковым для России не является.