Վարակման 1836 և մահվան 20 նոր դեպք. մահացածներից մեկը 16-ամյա աղջիկ է
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է. «Հոկտեմբերի 21-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 68530 դեպք, որոնցից 49219-ը՝ առողջացած, 1121-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 17869 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 357104 թեստավորում:
Այսպիսով՝ երեկ կատարվել է 4340 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1836 նոր դեպք: Ունենք 485 առողջացած:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ ԱՆ-ն հայտնում է, որ պացիենտները եղել են 73 (տղամարդ), 52 (տղամարդ), 81 (տղամարդ), 79 (կին), 62 (կին), 81 (կին), 67 (կին), 75 (կին), 77 (կին), 49 (կին), 60 (կին), 74 (կին), 80 (կին), 66 (տղամարդ), 79 (տղամարդ), 66 (կին), 83 (կին), 83 (կին), 85 (կին) և 16 (աղջիկ) տարեկան։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Նշենք, որ Հայաստանում համավարակի տարածման սկզբից ի վեր, երեխայի մահվան առաջին դեպքն է արձանագրվել կորոնավիրուսային հիվանդությունից: 16-ամյա երեխան ունեցել է ուղեկցող ծանր հիվանդություններ, մասնավորապես՝ 2 տարվա վաղեմության հետվիրահատական վիճակ գլխուղեղի (երկարավուն ուղեղի) չարորակ նորագոյացության մասնակի հեռացումից հետո (աստրոցիտոմա), վեգետատիվ վիճակ (չի խոսել, չի քայլել, չի նստել, չի հաղորդակցվել), որին ավելացել է COVID-19-ը՝ իր հետևանքներով: Ցավալի է կորուստը: Բժիշկներն արել են հնարավոր և անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները, սակայն երեխայի կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել:
Նախորդ օրն արձանագրվել է մահվան 3 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 321 է»:

За сутки в Армении выявлено 1 836 новых случаев коронавируса, среди 20 скончавшихся 16-летняя девочка
Среда, 21 Октября, 2020 года, 11:10
По положению на 11:00 среды, 21 октября, в Армении зафиксировано 68 530 подтвержденных случаев коронавируса, выздоровели 49 219 пациентов, скончались – 1121. На данный момент лечение продолжают 17 869 пациентов.
В целом, число проведенных тестов составляет 357 104. Таким образом, за минувшие сутки подтверждено 1 836 новых случаев заражения коронавирусом, выздоровели 485 пациента.
Что касается случаев смерти от коронавируса, из Минздрава сообщают, что скончались пациенты в возрасте 73 лет (мужчина), 52 лет (мужчина), 81 года (мужчина), 79 лет (женщина), 62 лет (женщина), 81 года (женщина), 67 лет (женщина), 75 лет (женщина), 77 лет (женщина), 49 лет (женщина), 60 лет (женщина), 74 лет (женщина), 80 лет (женщина), 66 лет (мужчина), 79 лет (мужчина), 66 лет (женщина), 83 лет (женщина), 83 лет (женщина), 85 лет (женщина) и 16 лет (девочка). Все они страдали сопутствующими хроническими заболеваниями.
В ведомстве отметили, что накануне было зарегистрировано 3 случая смерти пациентов с подтвержденным коронавирусом, когда летальный исход наступил по другим причинам. Общее число таких случаев достигло 321.
Из Минздрава РА сообщают: «Отметим, что с момента распространения пандемии в Армении зарегистрирован первый случай смерти ребенка от коронавирусной болезни. У 16-летнего ребенка были сопутствующие тяжелые заболевания, в частности 2 года назад она перенесла операцию по частичному удалению злокачественного новообразования на головном мозге (продолговатого мозга), она находилась в вегетативном состоянии (не говорила, не ходила, не сидела, не коммуницировала), к этому добавился COVID-19 со всеми своими последствиями. Горькая потеря. Врачи провели все возможные и необходимые мероприятия, но спасти жизнь ребенку не удалось».