Տիխանովսկայան վերջնագիր է ներկայացրել Լուկաշենկոյին և նրան տվել 13 օր
Բելառուսի ընդդիմության առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան հայտարարել է Բելառուսի իշխանությանն ուղղված երեք պահանջների մասին: Մինսկը 13 օր ունի դրանք կատարելու համար, ասված է Տիխանովսկայի Telegram-ալիքի հաղորդագրության մեջ:
Պահանջները հետևյալն են․
1. Լուկաշենկոն պետք է հայտարարի հեռանալու մասին։
2. Փողոցներում բռնությունը պետք է ամբողջությամբ վերացվի։
3. Բոլոր քաղբանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն։
Ինչպես հայտարարել է Տիխանովսկայան, եթե պահանջները չկատարվեն, ապա «ամբողջ երկիրը խաղաղ դուրս կգա փողոց՝ ժողովրդական վերջնագրով», հոկտեմբերի 26-ին կսկսվի ձեռնարկությունների գործադուլը, ճանապարհների արգելափակումը և «պետական խանութներում վաճառքի փլուզումը»:
Բելառուսի ընդդիմությունը բազմիցս ասել է, որ պատրաստ է երկխոսության, շարունակել է Տիխանովսկայան։ «Բայց ճաղերի հետևում խոսակցությունը երկխոսություն չէ։ Բանակցությունների պատրաստակամության մասին հայտարարություններից հետո սեփական ժողովրդին ծեծելը երկխոսություն չէ»,- հայտարարել է նա։ Նախագահի նախկին թեկնածուի խոսքով՝ մինչև հոկտեմբերի 25-ը «բելառուսները կշարունակեն իրենց խաղաղ և համառ բողոքը»:

Тихановская выдвинула Лукашенко ультиматум и дала ему 13 дней
Лидер белорусской оппозиции Светлана Тихановская объявила о трех требованиях к властям Белоруссии. У Минска есть 13 дней, чтобы их выполнить, говорится в сообщении в Telegram-канале Тихановской. В сообщении требования названы «народным ультиматумом».
Требования сформулированы так:
1. Лукашенко должен объявить об уходе.
2. Насилие на улицах должно остановиться полностью.
3. Все политзаключенные должны быть освобождены.
Как заявила Тихановская, если требования не будут выполнены, то «вся страна мирно выйдет на улицы с народным ультиматумом», 26 октября начнется забастовка предприятий, блокировка дорог и «обвал продаж в государственных магазинах».
Оппозиция Белоруссии много раз говорила, что готова к диалогу, продолжила Тихановская. «Но разговор за решеткой — это не диалог. Избивать свой народ после заявлений о готовности к переговорам — не диалог», — заявила она. По словам экс-кандидата в президенты, до 25 октября «беларусы будут продолжать свой мирный и настойчивый протест».