Ալիևը կարծում է, որ դեևս վաղ է խոսել խաղաղապահների մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ դեռևս վաղ է խոսել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղապահների տեղակայման մասին:
«Խաղաղապահները հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մշակած հիմնարար սկզբունքների տարրերից են։ Խաղաղապահների մասին կետ կա։ Սակայն մենք դեռ չենք հասել այն կետին, որպեսզի քննարկենք դա պատշաճ կերպով, քանի որ դեռ վաղ է»,- ասել է նա բրիտանական SkyNews հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ։
Ալիևի խոսքով՝ նախ պետք է լուծել գլխավոր խնդիրը՝ գրավված հողերի ազատագրումն ու այնտեղ ադրբեջանցիների վերադարձը։
«Իսկ հետո, իհարկե, պետք է գան խաղաղապահները։ Դա համաձայնագրի շրջանակներում է։ Եթե այն ստորագրվի երկու կողմերի կողմից, ապա երկու կողմերն էլ կընտրեն, թե ովքեր կլինեն այդ խաղաղապահները»,- նշել է Ալիևը։
«Այնպես որ, մենք դեմ չենք։ Սակայն մենք չենք գտնվում այդ կետի շուրջ բանակցությունների ակտիվ փուլում»,- ընդգծել Է նա։

Алиев считает, что пока рано говорить о миротворцах в Карабахе
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что пока рано говорить о размещении миротворцев в Нагорном Карабахе.
"Миротворцы - один из элементов базовых принципов, разработанных Минской группой ОБСЕ по урегулированию конфликта, - сказал он в интервью британской телекомпании Sky News, текст которого опубликован в пятницу на сайте главы государства. - Есть пункт о миротворцах. Однако мы еще не достигли той точки, чтобы обсудить это должным образом, потому что еще слишком рано".
По словам Алиева, сначала необходимо решить главный вопрос - освобождение захваченных земель и возвращение туда азербайджанцев.
"А потом, конечно, должны приехать миротворцы, - отметил президент. - Это в рамках соглашения. Если оно будет подписано обеими сторонами, то обе стороны будут выбирать, кто будет этими миротворцами".
"Так что мы не против. Однако мы не находимся в активной фазе переговоров по этому пункту", - подчеркнул Алиев.