Բորելը Չավուշօղլուի հետ քննարկել է Արցախի ապաէսկալացիայի հարցը
Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ԵՄ-ի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կդառնան Եվրոմիության առաջնորդների երկօրյա գագաթնաժողովի թեմաները, որը կմեկնարկվի հինգշաբթի:
ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի ապաէսկալացիան և Արևելյան Միջերկրածովյան իրադրությունը: Այս մասին Բորելը հայտնել Է Twitter-ում։
«Ես Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ խոսել եմ Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի և ապաԷսկալացման կարևորության, ինչպես նաև ԵՄ-ի և Թուրքիայի ընթացիկ հարցերի, մասնավորապես՝ Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում իրավիճակի մասին»,-գրել է Բորելը:

Боррель обсудил с Чавушоглу деэскалацию в Карабахе
Обстановка в Восточном Средиземноморье, отношения ЕС с Турцией, а также конфликт в Нагорном Карабахе станут темами двухдневного саммита лидеров Евросоюза, который стартует в четверг.
Верховный представитель ЕС по внешней политике и политике безопасности Жозеп Боррель обсудил с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу деэскалацию в Нагорном Карабахе и обстановку в Восточном Средиземноморье. Об этом сам Боррель сообщил в Twitter.
"Я поговорил с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу о кризисе в Нагорном Карабахе и важности деэскалации, а также о текущих вопросах (отношений – ред.) ЕС и Турции, в частности, о ситуации в Восточном Средиземноморье", - написал Боррель.