«Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր միջոցները մեզ պաշտպանելու համար». Նիկոլ Փաշինյանը՝ #TheWashingtonPost-ին
![]() Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել The Washington Post-ին, որում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային և պատերազմական գործողություններին: ՀՀ վարչապետը խոսել է նաև Թուրքիայի ներգրավվածության մասին: Դեյվիդ Իգնեշիուսի հոդվածը ներկայացնում ենք ստորև. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սրվող հակամարտությունը նոր վտանգավոր շրջադարձ արձանագրեց երեքշաբթի՝ Թուրքիայի կողմից հայկական մարտական ինքնաթիռի խոցման հետ կապված: ՀՀ վարչապետը հարցազրույցի ժամանակ մտավախություն հայտնեց, որ արդյունքում Թուրքիան և Հայաստանն ավելի լայնածավալ պատերազմի մեջ կարող են ներքաշվել: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ժամանակ ասաց, որ Թուրքիան անկայունություն է ստեղծում հարևան երկրներում, Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում, Մերձավոր Արևելքում և այժմ Հարավային Կովկասում: Դա ահագնացող սպառնալիք է համաշխարհային անվտանգության համար: Նա ասաց, որ բացի հիշյալ F-16-ի դեպքից, կիրակի օրվանից հակամարտության վերսկսումից ի վեր Թուրքիան օգնում է Ադրբեջանին անօդաչու թռչող սարքերով և վարձկաններով: Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Գերմանիան կողմերին կոչ են անում անցնել դիվանագիտության: Փաշինյանն ասաց, որ ինքը և իր գործընկերներն արդեն զրուցել են այդ բոլոր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Սակայն առայժմ ակնհայտ առաջընթաց չի գրանցվել հրադադարի կամ կարգավորման բանակցությունների ուղղությամբ: Պետդեպարտամենտն ավելի ու ավելի է մտահոգվում ԱՄՆ կարևոր դաշնակցի (ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիա) և Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի միջև դիմակայությամբ: Փաշինյանն ասաց, որ Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված հարձակումը բուն Հայաստանի վրա այժմ իրականություն է դարձել Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից արևելք գտնվող Վարդենիսի շրջանի հրետակոծմամբ: Նա ասաց, որ թուրքական F-16-ը, որն ըստ հաղորդումների, խոցել է հայկական S-25 կործանիչը, աջակցում էր Վարդենիսի տարածքում ադրբեջանական հարձակմանը: Ռուսաստանի ՏԱՍՍ գործակալությունը երեքշաբթի օրը հաղորդում տվեց հայկական օդանավի խոցման մասին՝ վկայակոչելով Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը: «Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, հայ ժողովրդի դեմ հայտարարված պատերազմ է»,- պնդում է Փաշինյանը: Նա ասաց, որ Թուրքիայի հետ ունեցած պատմական հակամարտության պատճառով իր երկիրն այսօր կանգնած է «էքզիստենցիալ սպառնալիքի» առջև: Պատասխանելով Հայաստանի հարավ-արևմուտքում գտնվող ադրբեջանական Նախիջևանից հնարավոր հարձակման սպառնալիքի մասին, Փաշինյանն ասաց, որ նա ռազմական դրություն է հայտարարել և շեշտեց. «Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր միջոցները մեզ պաշտպանելու համար»: Մասնավորելով թուրքական սպառնալիքի մասին ասվածը՝ Փաշինյանը վկայակոչեց Օսմանյան կայսրության մայրամուտին՝ 1915 թվականին ավելի քան 1 միլիոն հայերի կոտորածը, որը թեև ԱՄՆ Կոնգրեսի և շատ այլ երկրների կողմից ընդունված բանաձևերում որակվում է որպես «ցեղասպանություն», սակայն շարունակում է մերժվել Թուրքիայի կողմից: «Թուրքիայի նախագահը ժխտողականությունը վերածել է իր պետության պաշտոնական քաղաքականության»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով. «Ժխտողականությունը նոր ցեղասպանության նախապայմաններից մեկն է»: Հայաստանի վարչապետն ասաց, որ կիրակի մարտերը վերսկսվելուց ի վեր Հայաստանն ունեցել է տասնյակ զոհեր և շուրջ 200 վիրավոր: Նա նշեց, որ ադրբեջանցիները կորցրել են մի քանի հարյուր զինվոր, գումարած ավելի քան 100 տանկ, մի քանի ուղղաթիռ և այլ տեխնիկա: Նա նաև ասաց՝ քանի որ հայկական ուժերը հետ են մղել հարձակումներն ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի ուղղությամբ, ապա «հուսով եմ, որ ի վերջո Ադրբեջանի նախագահը կհասկանա, որ Ղարաբաղի հարցը ռազմական լուծում չունի»: Փաշինյանի խոսքով՝ շաբաթվա ընթացքում հնարավոր դիվանագիտական կարգավորման մասին խոսել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ: Պետդեպարտամենտը կիրակի օրը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները անհանգստացած են Ղարաբաղում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրություններից և նախազգուշացրել են արտաքին ուժերին՝ զերծ մնալ սրվող հակամարտուոյանը մասնակցելուց՝ անուղղակիորեն ակնարկելով Թուրքիային: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բայգունը զանգահարել է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներին՝ երկու կողմերին կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Փաշինյանը հայտնեց, որ նախատեսվում են հետագա բանակցություններ ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ»: |

Никол Пашинян: Мы должны использовать все средства, чтобы защитить себя
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью The Washington Post, в котором рассказал об агрессии, развязанной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, и военных десйтвиях. Премьер коснулся также участия Турции в этом конфликте.
В своей статье журналист издания Дэвид Игнатиус, в частности, пишет: «Эскалация конфликта между Арменией и Азербайджаном ознаменовалась новым опасным поворотным моментом - уничтожением во втроник армянского истребитя Турцией.
Премьер-министр РА выразил опасение, что в результате подобных действий Армения и Турция могут быть вовлечены в более крупную войну.
Премьер-министр Армении во время телефонного разговора сказал, что Турция создает нестабильность в соседних странах, в восточном Средиземноморье, на Ближнем Востоке, а теперь и на Южном Кавказе. «Это растущая угроза глобальной безопасности»,- отметил Никол Пашинян, добавив, что помимо инцидента с F-16, Турция оказывает Азербайджану помощь беспилотными летательными аппаратами и наемниками.
США, Россия, Франция и Германия призывают стороны перейти к дипломатическому решению проблемы. По словам Пашиняна, он и его коллеги уже общались с высокопоставленными должностными лицами всех этих стран. Однако до сих пор не было достигнуто значительного прогресса в переговорах по прекращению огня.
Госдепартамент все больше беспокоит противостояние потенциального союзника США (члена НАТО Турции) и союзника России – Армении.
Пашинян сказал, что нападение Азербайджана при поддержке Турции теперь стало реальностью в результате обстрела Варденисского района к востоку от столицы Армении Еревана. Он сказал, что турецкий F-16, который сбил армянский истребитель S-25, поддерживал азербайджанскую атаку в районе Вардениса. «То, что происходит сегодня,- это объявленная война армянскому народу»,- подчеркнул Никол Пашинян.
Он сказал, что из-за исторического конфликта с Турцией его страна сегодня сталкивается с «экзистенциальной угрозой».
Отвечая на вопрос о возможности угрозы со стороны Нахичевана, расположенного на юго-западе Армении, Пашинян сказал, что объявил военное положение и подчеркнул: «Мы должны использовать все средства, чтобы защитить себя».
Указывая на турецкую угрозу, Пашинян сослался на массовое убийство более 1 миллиона армян в конце Османской империи в 1915 году, которое считается Геноцидом в резолюциях, принятых Конгрессом США и многих других стран, однако по-прежнему отвергается Турцией. «Президент Турции превратил отрицание в официальную политику своего государства»,- сказал Пашинян, добавив, что «отрицание - одно из предусловий для совершения нового Геноцида».
Премьер-министр Армении заявил, что с момента возобновления боевых действий в воскресенье в Армении были убиты десятки человек и около 200 ранены. Он отметил, что азербайджанцы потеряли несколько сотен солдат, а также более 100 танков, несколько вертолетов и другую технику. Он также сказал, что поскольку армянские силы отразили атаки как в направлении Карабаха, так и в направлении Армении, он надеется, что «в конце концов президент Азербайджана поймет, что военного решения карабахской проблемы нет».
По словам Пашиняна, в течение недели он говорил о возможном дипломатическом урегулировании с президентом России Владимиром Путиным, президентом Франции Эмануэлем Макроном, канцлером Германии Ангелой Меркель и генсеком ООН Антониу Гутерришем.
Госдепартамент в воскресенье заявил, что Соединенные Штаты обеспокоены сообщениями о крупномасштабных боевых действиях в Карабахе, и предупредил внешние силы воздерживаться от эскалации конфликта, косвенно намекая на Турцию.
В заявлении отмечается, что заместитель госсекретаря Стивен Биган позвонил министрам иностранных дел Азербайджана и Армении и призвал стороны немедленно прекратить боевые действия. Пашинян сообщил, что планируются дальнейшие переговоры с официальными лицами США».