Թրամփը չի երաշխավորել խաղաղ իշխանափոխություն՝ ընտրություններում պարտվելու դեպքում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խուսափել է ուղիղ պատասխանից այն հարցին, թե արդյոք երաշխավորո՞ւմ է իշխանության խաղաղ փոխանցումն իր մրցակցին՝ Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Ջո Բայդենին, նոյեմբերի 3-ին կայանալիք ընտրություններում պարտվելու դեպքում:
«Տեսնենք, թե ինչ կլինի... Գիտեք, որ ես շատ խիստ դժգոհություն եմ հայտնել քվեարկության վերաբերյալ, և դա իսկական աղետ է»,- հայտարարել է նախագահը։ Խոսքը փոստով քվեարկության մասին է, որը դեմոկրատներն առաջարկում են առաջիկա ընտրություններում համատարած օգտագործել՝ համաճարակի պատճառով։ Թրամփն ավելի վաղ կարծիք էր հայտնել, որ այդ դեպքում ընտրությունների արդյունքները կարող են կեղծվել, և քվեարկությունն ինքնին խոցելի կդառնա արտասահմանից միջամտելու համար:
Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել է, որ փոստով քվեարկությունից հրաժարվելու դեպքում «ամեն ինչ շատ խաղաղ կլինի»: «Անկեղծ ասած, իշխանության ոչ մի փոխանցում չի էլ լինելու։ Կլինի շարունակություն»,- իր հաղթանակի մեջ վստահություն է հայտնել ԱՄՆ առաջնորդը։
Նրա խոսքով, քվեարկության գործընթացը դուրս է եկել վերահսկողությունից, և «դեմոկրատները դա ավելի լավ գիտեն, քան մեկ ուրիշը»:

Трамп уклонился от гарантий мирной передачи власти в случае проигрыша
Президент США Дональд Трамп ушел от прямого ответа на вопрос, гарантирует ли он мирную передачу власти своему сопернику, кандидату от Демократической партии Джо Байдену в случае проигрыша на выборах 3 ноября. Так он отреагировал на соответствующий вопрос журналиста во время пресс-конференции в Белом доме в среду, 23 сентября.
"Что ж, посмотрим, что произойдет. Вы знаете, что я очень сильно выражал недовольство по поводу голосования, и это полная катастрофа",- заявил президент. Речь идет о голосовании по почте, которое демократы предлагают масштабно использовать на предстоящих выборах из-за пандемии. Трамп ранее не раз выражал мнение о том, что итоги выборов в таком случае могут быть сфальсифицированы и само голосование станет уязвимым для вмешательства из-за рубежа.
Глава Белого дома заявил, что в случае отказа от голосования по почте "все будет очень мирно". "Никакой передачи власти, честно говоря, и не будет. Будет продолжение",- выразил уверенность в своей победе американский лидер. По его словам, процесс голосования вышел из-под контроля, и "демократы знают это лучше, чем кто-либо другой".
Кандидат в президенты от Демократической партии Джо Байден, комментируя заявление Дональда Трампа, сказал, что оно его развеселило. "Меня развеселило это,- заявил Байден журналистам.
Негативно отреагировал на заявление Трампа и сенатор-республиканец Митт Ромни. "Основополагающим для демократии является мирный переход власти; иначе это Беларусь",- написал Ромни в своем Twitter.