ԱՄՆ-ում մահապատժի են ենթարկել «կախարդուհուն» բռնաբարած ու սպանած տղամարդուն
ԱՄՆ-ի իշխանությունները մահապատժի են ենթարկել 19 տարի առաջ մի կնոջ բռնաբարած և սպանած նախկին զինվորականին, ով կասկածում էր, որ կինն իրեն կախարդել է:
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ 2001թ-ին Ուիլյամ Էմիթ Լեքրոյը 30-ամյա Ջոան լի Թիսլերի տուն է մտել, բռնաբարել, այնուհետև սպանել նրան: Դրանից հետո նա առևանգել է Թիսլերի մեքենան և ուղևորվել դեպի Կանադայի սահման, որտեղ և ձերբակալվել է։
Հետագայում հոգեբույժի հետ զրույցի ժամանակ Լեքրոյը հայտարարել է, որ «կարծել է, թե Ջոան Թիսլերն այն դայակն է, ով 20 տարի առաջ սեռական ոտնձգություն է կատարել իր նկատմամբ»: Նա համոզված է եղել, որ աղջիկն անիծել է իրեն։
Ինչպես նշում է CNN-ը, Լեքրոյի պաշտպանները բողոքարկել են ԱՄՆ Գերագույն դատարան՝ մահապատիժը հետաձգելու համար, սակայն միջնորդությունը մերժվել է: 50-ամյա Լեքրոյը մահացել է երեքշաբթի երեկոյան՝ մահացու ներարկման արդյունքում:
Լեքրոյի մահապատիժը թվով 6-րդն է այն պահից ի վեր, երբ հուլիսին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը 17 տարվա ընթացքում առաջին անգամ թույլատրել է դաշնային բանտերում մահապատիժների անցկացումը:

В США казнили мужчину, убившего "колдунью"
Власти США во вторник казнили заключенного, 19 лет назад изнасиловавшего и убившего девушку, которую подозревал в применении к нему колдовства, сообщает телеканал CNN.
По данным министерства юстиции США, в 2001 году Уильям Эммет ЛеКрой проник в дом к 30-летней Джоан Ли Тислер, изнасиловал, а затем убил ее. После этого он угнал машину Тислер и направился к канадской границе, где был задержан.
Впоследствии во время разговора с психиатром ЛеКрой заявил, что "считал Джоан Тислер няней, которая сексуально надругалась над ним двадцать лет назад". Он был убежден, что девушка наложила на него заклятие, которое необходимо было снять.
Как отмечает CNN, во вторник защита ЛеКроя подала апелляцию об отсрочке казни в Верховный суд США, однако ходатайство было отклонено. ЛеКрой скончался во вторник вечером в результате введения смертельной инъекции, сообщает телеканал.
Казнь ЛеКроя стала шестой по счету с тех пор, как в июле Верховный суд США впервые за 17 лет разрешил проведение казней в федеральных тюрьмах.