«ԱՄՆ-ը պատերազմում է ամբողջ մոլորակի դեմ». Կուբայի արտգործնախարար
ԱՄՆ-ի իշխանությունների քաղաքականությունն սպառնում է միջազգային իրավունքին, բազմակողմանիության սկզբունքին և ընդհանուր առմամբ՝ միջազգային անվտանգությանը։ Այս մասին հայտարարել Է Կուբայի ԱԳ նախարար Բրունո Ռոդրիգես Պարիլան՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հանդիսավոր նիստում։
«ԱՄՆ-ի անպատասխանատու վարքագիծը խաղաղության և միջազգային անվտանգության գլխավոր սպառնալիքն է։ ԱՄՆ-ն հրահրում է հակամարտություններ, ոչ ավանդական և առևտրային պատերազմներ, սահմանում կոշտ, միակողմանի պատժամիջոցներ, իր սպառազինությունների մրցավազքի վրա վատնում է մեր ժողովուրդների կայուն զարգացման համար անհրաժեշտ միջոցներն ու հրաժարվում համագործակցել COVID-19-ի համաճարակի հետևանքով առաջացած բազմաթիվ ճգնաժամերի դեմ պայքարում: ԱՄՆ-ն անտեսում է բնապահպանության, զինաթափման ու սպառազինությունների վերահսկման կարևոր համաձայնագրը, ինչպես նաև դուրս է գալիս այնպիսի միջազգային կազմակերպությունների կազմից, ինչպիսիք են՝ Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությունը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կամ Մարդու իրավունքների Խորհուրդը։ Կարող է թվալ, որ այս երկիրը պատերազմում է ամբողջ մոլորակի, նրա կենսական ռեսուրսների և բնակիչների դեմ»,-հայտարարել Է դիվանագետը։
Կուբայի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Վաշինգթոնը ձգտում է վարկաբեկել կուբայական բժշկական առաքելությունների աշխատանքն՝ արտասահմանում կորոնավիրուսի համաճարակի ժամանակ: «ԱՄՆ-ը ցինիկաբար հարձակվում է մեր բժշկական համագործակցության և կառավարությունների վրա, որոնք օրինական կարգով բժշկական օգնության համար դիմում են Կուբային՝ խոչընդոտելով այլ երկրների առողջապահության իրավունքի իրականացմանը, մինչդեռ իրենք COVID-19 համաճարակի էպիկենտրոնն են, որի զոհ է դարձել շուրջ 200 հզր․ ԱՄՆ-ի քաղաքացի՝ անպատասխանատվության և նախընտրական շահերի պատճառով»,- հավելել է Ռոդրիգեսը:

Глава МИД Кубы назвал политику США главной угрозой международной безопасности
Политика властей США угрожает международному праву, принципу многосторонности и международной безопасности в целом. Об этом в понедельник заявил министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес Паррилья, выступая на торжественном заседании Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН по случаю 75-летия организации.
"Безответственное поведение США является главной угрозой для мира и международной безопасности. США разжигают конфликты, нетрадиционные и торговые войны, устанавливают жесткие односторонние санкции, растрачивают на свою гонку вооружений средства, необходимые для устойчивого развития наших народов, и отказываются сотрудничать в борьбе с многочисленными кризисами, вызванными сокрушительной пандемией COVID-19. США игнорируют важные соглашения в сфере экологии, разоружения и контроля над вооружениями, а также выходят из состава таких международных организаций, как Всемирная организация здравоохранения, ЮНЕСКО или Совет по правам человека. Может показаться, что эта страна воюет со всей планетой, ее жизненными ресурсами и обитателями", - заявил дипломат.
Глава МИД Кубы подчеркнул, что Вашингтон стремится дискредитировать работу кубинских медицинских миссий за рубежом во время пандемии коронавируса. "США цинично атакуют наше медицинское сотрудничество и правительства, которые в законном порядке обращаются к Кубе за медицинской помощью, препятствуя осуществлению права других стран на здравоохранение, в то время как сами являются эпицентром пандемии COVID-19, стоившей жизни почти 200 тысячам американских граждан из-за безответственности и предвыборного оппортунизма", - добавил Родригес.